Lasy Państwowe ostrzegają przed jednym z największych owadów w Polsce. Wyrządza olbrzymie szkody w ogrodzie
W Polsce mamy wiele różnych gatunków owadów. Niektóre są ledwo widoczne, inne osiągają niemałe rozmiary. Owady mogą nam zarówno pomagać w ogrodach (zapylają rośliny), jak i szkodzić i niszczyć uprawy.
Jeden z największych owadów w naszym kraju osiąga do 7 cm długości i wprost uwielbia nasze ogródki. Lasy Państwowe ostrzegają przed tym szkodnikiem. Jak skutecznie pozbyć się go z działki?
Wyjątkowy owad, który podgryza korzenie i niszczy bulwy kwiatów
W polskim ekosystemie występuje naprawdę wiele różnych gatunków owadów. Jeśli spojrzeć jedynie na te występujące w lasach, spokojnie naliczylibyśmy kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt różnych gatunków owadów.
Wśród nich znajdziemy mniejsze i większe okazy o różnej charakterystyce. Wyjątkowym owadem jest jednak turkuć podjadek. Wygląda bardzo specyficznie i osiąga do 7 cm długości.
Trudno pomylić go z jakimkolwiek innym owadem. Niestety turkuć nie żyje wyłącznie w lasach i na łąkach. Uwielbia kopać w naszych ogródkach, niszcząc co popadnie. Zobaczcie tylko, co na jego temat piszą Lasy Państwowe.
„Ni to świerszcz, ni kret, ni krewetka…”
– Ni to świerszcz, ni kret, ni krewetka… – tak turkucia podjadka opisują Lasy Państwowe.
Dodają również, że największy owad w Polsce, jest bardzo charakterystyczny:
– Po angielsku zwany „świerszczo-kretem" i nie bezpodstawnie, bo przednie odnóża turkucia podjadka przekształciły się w mini łopatki do kopania w ziemi. Zupełnie jak u kreta! A i świerszcz ma swoje uzasadnienie, bo tak jak i one, turkucie należą do prostoskrzydłych – dodają.
Turkuć stanowi zagrożenie dla naszych plonów, gdyż owad ten kopiąc tunele, uszkadza korzenie naszych roślin. Uwielbia także podgryzać bulwy kwiatów.
Jak walczyć z turkuciem podjadkiem?
Najprostszym sposobem na walkę z jednym z największych owadów w Polsce jest przekopanie gleby. Dzięki temu odsłonicie jaja i larwy, które szybko staną się łupem dla ptaków. Możecie również wykorzystać prosty trik na wywabienie turkucia z nory .
Jeśli jednak chcecie walczyć z dorosłymi osobnikami, zachowajcie szczególną ostrożność. Jak podają Lasy Państwowe:
– Trzeba tylko uważać, gdy zechcemy się im przyjrzeć z bliska, bo zaniepokojone mogą strzelić w nas cuchnącą cieczą – ostrzegły Lasy Państwowe we wpisie na Facebooku.
Zobacz także:
- Gryzą ludzi w kinach i na lotniskach. Insekty opanowały całe miasto
- Za 2 zł pozbędziesz się mrówek. Domowy sposób na szkodniki
- Nie tylko mole i karaluchy. Jesienią domy atakują też inne szkodniki