Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Lodówka zacznie lśnić oślepiającą czystością. Trzeba połączyć 3 produkty, które wszyscy mają w kuchni
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.01.2024 12:02

Lodówka zacznie lśnić oślepiającą czystością. Trzeba połączyć 3 produkty, które wszyscy mają w kuchni

Mycie lodówki
Canva/pixelshot

Mycie lodówki definitywnie nie należy do najbardziej przyjemnych czynności w domu. Mimo to, pracę tę można sobie znacznie ułatwić. Stosując domowe preparaty do czyszczenia tego typu urządzeń, zyskujesz coś więcej, niż oszczędność kosztów.

Lodówka to przecież miejsce, w którym przechowujemy wiele produktów spożywczych. Czy użycie agresywnej chemii w jej wnętrzu to dobry pomysł? Niby podczas mycia lodówki marne szanse, by zapach lub chemikalia przeniknęły do żywności, ale po co ryzykować, nieprawdaż?

Dlaczego warto regularnie myć lodówkę?

Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, czysta lodówka to coś więcej, niż odpowiednie warunki do przechowywania żywności. To także dłuższa żywotność urządzenia i mniejsze zużycie energii.

Już 5-milimetrowa warstwa lodu w zamrażalniku może spowodować wzrost zużycia energii o 10%. Dlatego też, jeśli posiadacie lodówkę bez nowoczesnej funkcji „no frost”, koniecznie rozmrażajcie ją minimum 2 razy w roku, chociaż najlepiej byłoby to robić co miesiąc.

Mycie lodówki 2.jpg
Canva/AndrewRafalsky, Getty Images Pro

O te lodówki dbaj szczególnie

Skoro wiecie już, dlaczego tak ważne jest mycie lodówki, mamy dla was jeszcze jedną, przełomową wiadomość. Mitem jest, że nowoczesne lodówki są łatwiejsze w obsłudze. Fakt, nie wymagają rozmrażania, ale czy wiedzieliście, że lodówki z wbudowaną kostkarką do lodu powinny mieć co 3-6 miesięcy wymieniany filtr?

W przeciwnym razie lód wytwarzany przez lodówkę może zacząć smakować nieznośnie. Mało tego. Lodówki z systemem „no frost” co prawda nie zamarzają, ale nie znoszą przeładowania, gdyż zaburza to naturalną cyrkulację powietrze wewnątrz urządzenia.

Jak myć lodówę domowymi sposobami?

Jak wspomnieliśmy, korzystanie z chemicznych środków do czyszczenia lodówki to nie najlepszy pomysł. Zamiast tego lepiej zmieszać wodę z octem w proporcjach 3:1 lub nawet 1:1, gdy lodówka jest mocno zabrudzona i z tak przygotowanym roztworem przystąpić do mycia lodówki.

Równie dobrze zadziała zmieszanie 3 łyżek sody oczyszczonej ze szklanką wody. Tak przygotowany roztwór nadaje się do dokładnego wyszorowania wnętrza lodówki. Pamiętajcie tylko by po 10 minutach przetrzeć urządzenie do sucha ściereczką.

Mycie lodówki można również przeprowadzić za pomocą soku z cytryny. Wystarczy zmieszać sok z 3 cytryn z połową szklanki ciepłej wody. Tak przygotowanym preparatem myjemy lodówkę i ponownie (jak w przypadku użycia sody) przecieramy wnętrze urządzenia. Gwarantujemy wam, że z takimi preparatami żadne plamy i brzydki zapach nie mają szans.

Mycie lodówki 3.jpg
Canva/pixelshot

Zobacz także:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10