Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Na sen, wątrobę i przeziębienie. Polacy o niej zapomnieli, a ma zbawienny wpływ na cały organizm
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 23.09.2023 16:43

Na sen, wątrobę i przeziębienie. Polacy o niej zapomnieli, a ma zbawienny wpływ na cały organizm

kocimiętka
Canva/ilter42, pixaby

Roślinkę tę kojarzymy przede wszystkim z kotami, bo działa na nie wyjątkowo intensywnie. Wpływa na ich układ nerwowy, działa pobudzająco, ale w sytuacjach stresowych uspokajająco. Dzięki obecności związku organicznego o nazwie nepetalakton, który kotom przypomina koci feromon jest dla nich dobrym wabikiem i składnikiem kocich zabawek.

Ale kocimiętka, bo o niej mowa, to roślina o cennych walorach leczniczych, która może pozytywnie wpływać również na człowieka. Ułatwia zasypianie i wzmacnia cały organizm. Jak? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jaka odmiana kocimiętki jest najlepsza dla zdrowia?

Kocimiętka występuje w Europie, Azji oraz Afryce Północnej. To wspólna nazwa dla ponad 250 gatunków. W Polsce możemy spotkać dziko rosnącą Kocimiętkę nagą, a uprawiać w ogrodzie czy na balkonie najlepiej będzie Kocimiętkę Faassena. 

Jeśli chcemy skorzystać z cennych właściwości leczniczych tej rośliny, sięgnijmy po Kocimiętkę właściwą, którą wyróżniają niezwykłe właściwości. Kocimiętka właściwa to krzew dorastający do ok. 40 cm wysokości. 

Ma drobne kwiaty o jasnofioletowym kolorze, trochę przypomina lawendę. Zdarzają się również odmiany z kwiatami różowymi, purpurowymi, białymi i niebieskimi. Jej okres kwitnienia przypada od maja do września.

Projekt bez nazwy (15).jpg
Canva/AlpamayoPhoto, Getty Images Signature

Na co działa kocimiętka?

W ziołolecznictwie najbardziej doceniane są suszone liście Kocimiętki właściwej. Zawierają cenne olejki eteryczne, garbniki (substancje pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym) i gorycze (substancje pobudzające wydzielanie soków żołądkowych).

To dlatego napar z kocimiętki ma działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, rozkurczowe, moczopędne, uspokajające i napotne. Kocimiętka polecana jest przy takich dolegliwościach jak bezsenność, nerwica, bóle głowy, nieregularne miesiączki, przeziębienia. Napar z kocimiętki może wspomóc leczenie nerek i wątroby.

Jak zrobić napar i oliwę z kocimiętki?

Napar z kocimiętki przygotujemy zalewając dwie łyżeczki suszonego ziela gorącą wodą. Kubek przykrywamy i odstawiamy na ok. 15 minut. Po wystygnięciu pijemy. Napar możemy wykorzystać też zewnętrznie na skórę głowy. Złagodzi wszelkie podrażnienia w przypadku skóry wrażliwej. 

Kocimiętkę możemy też użyć do zrobienia smakowej oliwy. Świeże ziele mieszamy z oliwą z oliwek i odstawiamy na ok. 2 tygodnie. Co jakiś czas butelką wstrząsamy. Oliwa będzie wykwintnym dodatkiem do sałatek.

Na problemy ze stresem, nerwami, nieustanną gonitwą myśli spróbuj herbatkę z tego zioła.

kocimiętka.jpg
canva/ilter42

Zobacz także: