Nie ma sensu kupować liści laurowych. Uprawiając je oszczędzisz fortunę
Liście laurowe to nie tylko przyprawa nadająca potrawom nietuzinkowego smaku i aromatu. To także zioło wykorzystywane w ziołolecznictwie.
Dlatego warto wiedzieć, jak uprawiać drzewko laurowe w swoim domu. To naprawdę proste. Drzewko będzie rosło wspaniale.
Wawrzyn szlachetny
Wawrzyn szlachetny to właściwa nazwa drzewka laurowego pochodzącego z rodziny wawrzynowatych.
To roślina wieloletnia o zwartym i pionowym przekroju. Spotykana w formie drzewa lub krzewu . W niektórych rejonach, w jakich rośnie, potrafi osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Niestety w naszym klimacie nie jest to spotykane.
Charakterystyczną cechą wawrzynu szlachetnego są jego listki — ostro zakończone o lancetowatym kształcie. Sprawiają wrażenie skórzastych i sztywnych. Jeśli je przetniemy, emanuje z nich przyjemny aromat. Listki są jadalne.
Podczas kwitnienia, które przypada na marzec lub kwiecień, można dostrzec niewielkie, o żółtych płatkach kwiatki . Owalne jagody to owoce rośliny .
Uprawa liścia laurowego w domu
Zanim zaczniemy uprawiać listek laurowy w domu, warto wiedzieć, że roślina ta potrzebuje jasnego i ciepłego stanowiska, a także nie może być narażona na przeciągi.
Jeśli chodzi ziemię, to wawrzyn preferuje taką, która jest żyzna i przepuszczalna . Nie wolno zakupić zbyt dużej doniczki, gdyż roślina ta lepiej czuje się w lekko przyciasnym pojemniku.
Mając roślinkę w doniczce, nie wolno zapominać o jej podlewaniu. Podczas cieplejszych dni tj. okresu wiosenno — letniego nie można dopuścić do przesuszenia rośliny i należy raczyć ją wodą w stopniu umiarkowanym. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie. Ponieważ, wawrzyn lubi dużą wilgotność powietrza, należy zraszać go codziennie .
Uprawa lauru w domu pozwala nie tylko cieszyć się smaczną przyprawą bez żadnej chemii. Nie trzeba będzie kupować suszonych listków, które nie są tanie. Dodatkowo świeże liście laurowe mają znaczni intensywniejszy i przyjemniejszy aromat od suszonych.
Uwaga na szkodniki
Głównymi szkodnikami, żerującymi na drzewkach laurowych są miseczniki i tarczniki. Jeśli dojdzie to ich żerowania na naszej roślinie, należy działać od razu i zdecydowanie. Potrzeba skorzystać ze specjalnych środków szkodnikobójczych.
Minusem tego działania jest to, że nie będziemy mogli skorzystać z liści laurowych do potraw.