Oprysk czereśni na drobną plamistość drzew pestkowych
Czereśnie to zdecydowanie towar deficytowy na rynku. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ich uprawą, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich absurdalne ceny w marketach.
Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to zadanie proste. Czereśnie cierpią na chorobę o nazwie drobna plamistość liści drzew pestkowych. Jeśli nie zabezpieczycie przed nią swoich drzew, wówczas możecie pożegnać się ze zbiorami.
Czym jest drobna plamistość drzew pestkowych?
Drobna plamistość drzew pestkowych to jedna z najbardziej popularnych chorób czereśni, a zarazem jedna z najgroźniejszych. Jest to choroba bakteryjna, która rozwija się w przy wysokiej wilgotności. Niestety okres rozwoju czereśni sprzyja również wspomnianej infekcji.
Cechami charakterystycznymi wspomnianej choroby są plamy występujące na obrzeżach liści, które z czasem zlewają się w większe skupiska, obejmujące powierzchnię całej blaski liściowej.
Drobna plamistość drzew pestkowych w krótkim czasie prowadzi od porażania liści, ich żółknięcia i opadania z drzewa. Choroba ponadto prowadzi do zahamowania rozwoju drzewa oraz uszkodzenia jego systemu odpornościowego.
Kiedy przeprowadzić oprysk czereśni?
Kluczowym zabiegiem, mającym na celu uchronić czereśnie przed drobną plamistością drzew pestkowych jest opryskanie drzew. Wiosną nie zalecamy jednak stosowania chemicznych preparatów.
Zaraz po kwitnieniu czereśni przygotuj oprysk, który zrobisz samodzielnie. To doskonały środek na chorobę, a jest przy tym w pełni ekologiczny i co najważniejsze - bezpieczny.
Aby zabezpieczyć czereśnie przed drobną plamistością drzew pestkowych, zastosuj oprysk z krwawnika. Ponieważ aktualnie jeszcze nie możemy pozyskać świeżego ziela, skorzystamy z suszu.
Czym zabezpieczyć czereśnie przed drobną plamistością drzew pestkowych?
Napar z krwawnika przygotujemy, wsypując 2 garście suszu na 2 litry wrzącej wody. Całość parzymy pod przykryciem około 20 minut, przestudzamy i przecedzamy.
Warto wzmocnić działanie preparatu mydłem potasowym, dzięki czemu ten dłużej będzie utrzymywał się na drzewie. Tak przygotowany oprysk nadaje się do bezpośredniej aplikacji na drzewo.
Poza tym, że chroni on przed drobną plamistością drzew pestkowych, jest remedium na wciornastki, gąsienice, czy mszyce. Gorąco polecamy wypróbować go na swoich czereśniach. Dzięki opryskowi z krwawnika drzewka będą zdrowe, a owoce słodkie i soczyste.
ZOBACZ TAKŻE:
- Nie wyrzucaj. Skoszona trawa przyda się w ogrodzie
- Nawozem możesz zniszczyć dalie. Wszystko przez 1 składnik
- Zrób w maju. W przyszłym roku magnolia zakwitnie jeszcze piękniej