Truskawki zaatakowała szara pleśń? Uratujesz je jednym opryskiem
Maj to dobry moment, aby rozpocząć uprawy truskawek. Coraz cieplejsza temperatura na zewnątrz skłania nas do prac w ogrodzie, a tych wymagają krzaczki truskawek.
Niestety, samo odpowiednie ich posadzenie to nie wszystko. Czy wiecie, jak zwalczyć szarą pleśń na truskawkach? Niestety, jest to choroba, która całkiem często je atakuje.
Czym jest szara pleść na truskawkach?
Szara pleśń na truskawkach to poważna choroba grzybowa, powodowana przez grzyba Botrytis Cinerea. Objawia się ona porażeniem kwiatów, zawiązków, jak i samych owoców. Czasem może również atakować liście i łodygi.
Porażone części roślin w szybkim czasie zamierają, gniją lub usychają. Na domiar złego, jest to jeden z najczęściej występujących patogenów, dziesiątkujących uprawy truskawek.
Na szczęście istnieje sposób na to, jak zwalczyć szarą pleśń na truskawkach. Zaproponowany przez nas oprysk pomoże również w walce z mączniakiem, czy zarazą ziemniaczaną.
Jak zwalczyć szarą pleśń na truskawkach?
Jak wspomniano, w walce z szarą pleśnią na truskawkach pomocny jest oprysk. Ten wykonamy z drożdży. Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B i aminokwasów środek ten doskonale zwalcza wiele chorób grzybowych.
Ponadto drożdże nie stanowią zagrożenia dla roślin, a wręcz przeciwnie, pozwalają im lepiej się rozwijać, uodparniając je na liczne choroby.
Jak przygotować oprysk z drożdży?
Aby przygotować oprysk z drożdży, potrzebować będziemy 100 g kostki drożdży, 0,5 litra mleka 3,2% i 10 litrów wody. Całość łączymy ze sobą i dokładnie mieszamy. Warto dodać do preparatu łyżeczkę szarego mydła w płynie, dzięki czemu ten dłużej utrzyma się na roślinach.
Oprysk z drożdży stosujemy raz w tygodniu w taki sposób, by pokrył on i górną i dolną stronę liści. Można bez obaw stosować go przez cały okres wegetacyjny.
Skoro wiecie już, jak zwalczyć szarą pleśń na truskawkach, warto wspomnieć, że oprysk to umożliwiający wspomaga także pomidory i ogórki, które również padają ofiarą patogenów. Z powodzeniem możecie stosować go nawet na winogronach i malinach, ale także innych roślinach, które padają atakom mszyc.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „infouprawa” na YouTube
ZOBACZ TAKŻE:
- Rozsyp przy rzodkiewce. Nie tknie jej żaden szkodnik
- Nie sadź ich przy jagodzie kamczackiej. Krzewy będą słabe
- Zalej wodą i podlej grządki. Pomoże na mączniaka, mszyce i rdzę