Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Otwórz szafkę i dmuchnij suszarką. Pozbędziesz się wszystkich moli
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.06.2024 13:15

Otwórz szafkę i dmuchnij suszarką. Pozbędziesz się wszystkich moli

Mole spożywcze
Fot. Canva/tianyu wu, Getty Images; Canva/VINICIUS SOUZA, Vinícius Rodrigues de Souza

Mole zarówno ubraniowe, jak i spożywcze, to insekty, z którymi nikt nie chciałby mieć do czynienia. Trudne do wytępienia, niezwykle żarłoczne szkodniki to prawdziwa zmora naszych mieszkań i domów.

Czy jednak możemy się ich pozbyć naturalnymi metodami? W końcu mało kto chciałby rozpylać w domu szkodliwą chemię owadobójczą, która nie tylko może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, ale również komfort mieszkania. Chemiczne środki fiołkami w końcu nie pachną.

Domowe sposoby na mole w domu

Każdy nas wie, że zawieszka z ziołami w szafie i kuchennych szafkach to gwarancja mieszkania bez moli. Wielu z nas przypomina sobie również o tym w momencie, gdy mole już zainfekują nasze mieszkanie. Co wówczas możemy zrobić?

Wbrew pozorom, jeśli tylko znacie sposoby na mole, ich pozbycie się z domu wcale nie jest takie trudne. Kluczowe jednak jest usunięcie wszystkich zainfekowanych pokarmów, abyśmy mieli pewność, że nie będziemy mieli w domu larw moli.

Następnie warto wykorzystać sprawdzone patenty jak, chociażby zawieszki z olejkami eterycznymi, liśćmi laurowymi czy owocami cytrusowymi. Dobrze również byłoby przetrzeć szafki octem. Czasem jednak i to nie wystarczy.

Mole 2.jpg
Fot. Canva/Tomasz Klejdysz, Getty Images

Wytęp mole z domu w mgnieniu oka

Najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się połączenie wszelkich znanych nam metod. Łącząc wodę z octem w proporcjach 1:1, dodając do preparatu nieco olejku cytrusowego i goździkowego, znacząco wzmacniamy preparat do czyszczenia szafek.

Polecamy również przygotować pułapkę na te szkodniki. Tę można przygotować, wlewając do miseczki pozostawionej w szafce następujące kompozycje składników:

  • ocet z kilkoma kroplami olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego i cytrynowego;
  • ocet jabłkowy;
  • ocet winny zmieszany z winem wytrawnym.

Pamiętajcie jednak o regularnym zmienianiu miseczki, gdyż już po kilku dniach ta będzie pełna utopionych w roztworze moli.

Prewencja najlepszym sposobem na mole

Dobrym sposobem na walkę z molami jest również wysoka temperatura. Jeśli już przetrzecie szafki octem, zapewne będziecie chcieli je przewietrzyć. Wykorzystajcie wówczas suszarkę.

Podsuszcie wnętrza szafek ciepłym powietrzem z suszarki do włosów, a wszelkie larwy moli, które z jakichkolwiek przyczyn przeżyły proces tępienia szkodników, zginą.

Trzeba jednak przyznać, że problem z molami może nawracać, dlatego też warto trzymać wszelkie sypkie produkty w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych pojemnikach. Nie wahajcie się również zamontować moskitiery w oknach oraz kompozycje zapachowe w szafkach, które odstraszają mole.

Mole 3.jpg
Fot. Canva/VINICIUS SOUZA, Vinícius Rodrigues de Souza

ZOBACZ TAKŻE: