Chwasty, które leczą. Nigdy ich nie wyrzucaj
Wszyscy doskonale wiemy, że pokrzywa i wrotycz są nieocenionymi chwastami. Przygotujemy z nich gnojówkę do podlewania ogrodu i oprysk, który pomoże zwalczyć szkodniki. O ile wrotycz nie nadaje się do spożycia, tak z pokrzywy zrobimy aromatyczną herbatę.
Napar z suszonej i świeżej pokrzywy jest bogatym źródłem żelaza, a także wspiera pracę układu pokarmowego i nerek. Pokrzywa i wrotycz to niejedyne chwasty, których nie powinniśmy usuwać. Te 4 rośliny warto mieć w ogrodzie lub na działce.
Skrzyp polny dla roślin i dla Ciebie
Skrzyp polny jest skutecznym remedium na wszystkie choroby roślin wywołane przez grzyby. Dzięki regularnym opryskom ze skrzypu pozbędziesz się między innymi mączniaka, rdzy, zgnilizny, zarazy ziemniaka na pomidorach, parcha, czy kędzierzawości liści drzew pestkowych.
Ponadto skrzyp skutecznie walczy z mszycami. To jednak nie wszystko. Latem gorąco polecam zerwać roślinę, np. z łąki lub polany oddalonej od miasta i wysuszyć. Napar ze skrzypu pomoże w wielu schorzeniach.
Herbata z rośliny wzmocni twoją skórę, włosy, paznokcie. Obniża również ciśnienie krwi, pomaga walczyć ze zmianami miażdżycowymi, uszczelnia żyły. Napar szczególnie jest więc polecany osobom zmagającym się z pajączkami, żylakami i cerą naczynkową.
Skrzyp polny wspiera pracę wątroby, nerek i układu pokarmowego. Pamiętaj jednak, że długotrwałe stosowanie naparów wypłukuje witaminę B1. Z tego też względu stosuj suplementację lub po 2 miesiącach picia herbaty rób miesięczną przerwę.
Babka lancetowata zwabia do ogrodu pszczoły i pomaga w chorobie
Babka lancetowata rośnie niemal wszędzie. Wielu z nas usuwa ją z ogrodu, ale zupełnie niepotrzebnie. Babka jest rośliną miododajną i zwabiającą zapylacze. Dodatkowo babka wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości.
Babka lancetowata ma działanie wykrztuśne i rozkurczowe, dlatego doskonale sprawdzi się podczas przeziębienia, grypy, anginy, czy zapalanie oskrzeli lub gardła. Ponadto napar działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Kobylak na problemy trawienne
Kobylak, inaczej szczaw koński porasta głównie łąki i polany, jednak możemy również spotkać go na swojej działce. Nasiona rośliny zbieramy wczesną jesienią, gdy już wyschną. Wystarczy dosuszyć je na słońcu i przełożyć do szklanego słoika i już mamy naturalne lekarstwo.
Kobylak sprawdza się doskonale w przypadku problemów z układem pokarmowym. Skutecznie hamuje wymioty i biegunkę. Uspokaja również żołądek i wątrobę po zatruciu. Jest świetnym lekarstwem na niestrawność i uczucie ciężkości. Zawiera ponadto witaminę C i żelazo.
Mniszek lekarski. Zrobisz z niego gnojówkę i... sałatkę
Mniszek lekarski ma wiele zastosowań. Wykorzystasz go w ogrodzie. Gnojówka z mniszka jest prosta w przygotowaniu i niezwykle skuteczna. Stymuluje wzrost warzyw i owoców, a także chroni je przez szkodnikami i chorobami.
Dodatkowo herbata z mniszka działa oczyszczająco i antyoksydacyjnie. Wzmacnia odporność, opóźnia procesy starzenia. Przyspiesza również gojenie się ran. Liście mniszka z powodzeniem możesz wykorzystać do przygotowania sałatki. Jest pyszna!
Jak widzisz, chwasty w twoim ogródku mogą Ci się bardzo przydać. Pomogą w walce z chorobami i szkodnikami roślin, a także wzmocnią twoje zdrowie.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „CLM Cert III” na YouTube
Zobacz także: