Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Żarówki LED są szkodliwe? Tych lepiej nie kupuj
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 22.02.2024 18:48

Żarówki LED są szkodliwe? Tych lepiej nie kupuj

żarówki LED
canva/Andrii Atanov

Żarówki LED pobierają jeszcze mniej energii, niż żarówki energooszczędne. Charakteryzuje je także o wiele dłuższa żywotność. Sklepowe półki uginają się wręcz od ich rodzajów. Przy wyborze żarówki nie kieruj się wyłącznie jej rozmiarem i ceną.

Te żarówki LED są szkodliwe. Pogarszają twoje samopoczucie i wywołują wiele przykrych dolegliwości. Powinieneś więc na nie uważać. Wybierz takie, które nie wpływają negatywnie na domowników.

Niewłaściwe oświetlenie przyczynia się do pogorszenia zdrowia

Żarówki LED i inne dostaniemy w każdym sklepie, nie tylko w marketach budowlanych. Półki aż się od nich uginają, jednak nie wszystkie są dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia. Boli cię głowa, oczy, jesteś rozdrażniony, masz problemy z koncentracją i snem? 

Przyczyną tych objawów może być właśnie źle dobrane oświetlenie w twoim domu. Wystarczy więc drobna zmiana, a zaczniesz czuć się dobrze, a bóle i bezsenne noce szybko się skończą. Eksperci są zgodni, na to oświetlenie trzeba uważać.

W tym artykule wyjaśniamy także, jakie oświetlenie jest najlepsze do salonu, sypialni i innych pomieszczeń. Nie tylko barwa ma znaczenie.

żarówki LED.jpg
canva/aleksandrabarysenka

Te żarówki źle wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie

Najbardziej szkodliwe są żarówki LED niewiadomego pochodzenia i bez atestów i autoryzacji. Takie żarówki można kupić np. w chińskich marketach. Kosztują niewiele, jednak mogą przyczynić się do powstania wielu przykrych dolegliwości.

Zdaniem ekspertów należy uważać także na żarówki z efektem migotania. Migotanie najszybciej rozpoznasz kątem oka, inaczej może nie być zauważalne. Ciągłe przebywanie w pomieszczeniu z takim światłem jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Jakie jest najlepsze oświetlenie do domu?

Najlepszym wyborem oświetlenia do domu są żarówki, które emitują światło w barwach ciepłych, naturalnych o temperaturze 4000 K. Informację dotyczącą barwy znajdziesz na opakowaniu. 

Takie żarówki świetnie sprawdzą się w kuchni, w salonie, sypialni i innych pomieszczeniach. Do łazienki przy lustrze wybieraj jasne lub białe światło o ciepłym odcieniu i barwie 3300 K. Takie światło nie podrażni oczu, a dzięki niemu o wiele sprawniej się pomalujesz, czy ogolisz.

żarówki LED.jpg

Zobacz także: