Postaw je przy roślinach, nie uwierzysz co się z nimi stanie. Cudowny efekt nawet w zimę
Przed pierwszymi przymrozkami dbamy o cały ogród i kwiaty doniczkowe na tarasie, czy balkonie. Zabezpieczamy je przez zimą, okrywamy, przenosimy do cieplejszych pomieszczeń. Często zapominamy jednak o kwiatach, które mamy w domu.
O tej porze roku kluczowe jest podlewanie, nawożenie oraz doświetlanie roślin, które mamy w doniczkach w sypialni, salonie, czy kuchni. Bez tych czynności nasze kwiaty zmarnieją.
Zimą rośliny doniczkowe wymagają szczególnej pielęgnacji
Zima to ciężki czas dla naszych roślin doniczkowych. Kwiaty, które mamy w domu najczęściej pochodzą z tropików, gdzie w naturalnym środowisku otrzymują solidną dawkę słońca przez wiele godzin.
W Polsce natomiast o tej porze roku już po 15 robi się ciemno. Kwiaty doniczkowe możemy postawić na parapecie, jednak i wtedy nie otrzymają takiej ilości światła, jaką powinny. Stopniowo zaczną więc obumierać.
Doświetlenie roślin jest więc koniecznie, jeśli chcemy, by nie tylko nie zmarniały przez zimę, ale i pięknie rosły i cieszyły nasze oczy. Kluczowe jest także odpowiednie nawożenie i podlewanie. Pamiętajmy o tych zasadach, a nasze rośliny będą wyglądać zjawiskowo.
Jak doświetlić rośliny zimą?
Rośliny potrzebują światła czerwonego i niebieskiego. Czerwone pobudza rośliny do kwitnięcia, a następnie przedłuża ten proces. Światło niebieskie natomiast wzmacnia rośliny i przyspiesza ich wzrost.
Żarówki, w których korzystamy wytwarzają słabe promienie czerwone lub niebieskie. Nie są więc w stanie przyczynić się do prawidłowych procesów wzrostowych, a także przebiegu procesu fotosyntezy. Światło, które otrzymują rośliny zimą jest bardzo mocno ograniczone.
O tej porze roku warto więc zainwestować w specjalne lampy, które dogrzewają rośliny. Dzięki nim proces fotosyntezy przebiega prawidłowo, a nasze rośliny rosną, są zdrowe i pięknie kwitną. Lampy kupimy w sklepach stacjonarnych i internetowych już za 20-30 zł.
Dobrym wyborem są lampy LED, które dostarczają roślinom zarówno promienie niebieskie, jak i czerwone. Nie obciążą również naszego budżetu, ponieważ są energooszczędne.
Lampami naświetlamy rośliny 8-10 godzin dziennie. Jeśli będzie naświetlać je całą dobę, zaburzymy ich regularny cykl. Proces fotosyntezy przestanie zachodzić, a nasze kwiaty zmizernieją.
Podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych
Zimą nasze rośliny potrzebują znacznie mniej wody, niż latem. Podlewajmy je więc dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby będzie zupełnie sucha . Dzięki takiej praktyce zapobiegniemy przelaniu i powstaniu chorób grzybowych, które zniszczą kwiaty.
W okresie zimowym warto nawozić rośliny. W sklepach znajdziemy specjalne odżywki dedykowane tej porze roku. Polecam jednak sięgnąć po naturalne nawozy, np. skórki z banana. Zawierają niezbędny potas i fosfor i nie mają azotu, którego nie powinniśmy używać zimą.
Zobacz także:
- Kolekcja Wittchen w Lidlu na święta. Nie uwierzysz, co kupisz za 50 zł
- Regularnie podlewam nim grudnika. Moja roślina kwitnie nie tylko zimą
- Zwykła woda to za mało. Podlej nią gwiazdę betlejemską. Będzie kwitnąć całą zimę