DomekIOgrodek.pl
Sikorka bogatka

Wikimedia Commons/Paweł Kuźniar (CC0 Domena publiczna)

Ptaki w ogrodzie - jak je zwabić?

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Ptaki w ogrodzie przynoszą wiele korzyści. Nie dość, że umilają nam czas swoim pięknym śpiewem, to jeszcze mogą być bardzo pożyteczne dla naszych roślin, m.in. dzięki żywieniu się szkodliwymi owadami. Dzisiaj dowiesz się, w jaki sposób możesz zachę

Istnieje sporo zwierząt, które mają zbawienny wpływ na nasz ogród. Są to m.in. jeże (pisaliśmy o nich tutaj), pająki czy biedronki. Twoimi małymi pomocnikami mogą być również ptaki! Warto więc pomyśleć o zaproszeniu ich do swojego ogrodu.

Ptaki w ogrodzie - jak mogą ci pomóc?

Gdy szkodniki zaczynają dobierać się do naszych upraw, zwykle sięgamy po chemiczne środki ochrony zieleni. Niestety, często są to preparaty szkodliwe dla naszego zdrowia i mają negatywny wpływ na środowisko. Poza tym, jeśli stosujemy ja często, szkodliwe owady uodparniają się na ich działanie.

Warto więc pomyśleć o naturalnych sposobach na rozwiązanie tego problemu. Pomogą nam w tym pożyteczne ptaki, które chętnie zrobią sobie ucztę z uciążliwych szkodników. Oczywiście, te latające stworzenia potrafią nam także nieco zaszkodzić, ponieważ zajadają się czereśniami lub wiśniami z drzewek owocowych. Naszym zdaniem jednak łatwiej jest okryć drzewa przeznaczoną do ochrony przed ptakami siatką, niż stosować nadmiar chemii i ciągle martwić się o nasze rośliny atakowane przez owady.

Ptaki w ogrodzie - które są pożyteczne?

Korzyści płynące z obecności latających zwierząt są niezwykłe. Otóż malutka sikorka bogatka jest w stanie zjeść równowartość swojej wagi, co daje nawet do 200 owadów dziennie! Warto zadbać, aby w okresie lęgowym ten gatunek zamieszkał w naszym ogrodzie. Przez 2-3 tygodnie taka ptasia rodzinka jest w stanie zjeść około 30 kilogramów owadów!

Inne pożyteczne ptaki to wróble (najbardziej żarłoczne od kwietnia do sierpnia), a także szpaki - nie przepadamy za nimi, ponieważ podjadają nam owoce, ale pamiętajmy, że żywią się także ślimakami, larwami i, co ważne, włochatymi gąsienicami. To o tyle istotne, że reszta ptaków za nimi nie przepada. Inne pomocne gatunki to rudziki, jerzyki zwyczajne, jaskółki dymówki, kowaliki (wydobywają larwy nawet spod kory drzewnej) czy muchołówki. Pamiętajmy też o pleszkach, które zjadają ilość owadów odpowiadającą dwukrotności ich masy.

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Zadbajmy o budki lęgowe - dzięki temu ptaki zostaną z nami na dłużej. Powinniśmy przymocować je na dużej wysokości i nad otworem wejściowym przytwierdzić daszek, który ochroni naszych skrzydlatych przyjaciół przed kotami i srokami. Zdecyduj się na taką budkę, którą będziemy mogli łatwo wyczyścić jesienią. Pamiętajmy o odpowiedniej wielkości otworu wejściowego - im większy ptak, tym większa powinna być dziura.

Jeśli ptaki wyczują, że nasz ogród jest dla nich bezpieczny, to chętnie się w nim osiedlą. Jak o to zadbać? Posadź w swoim ogrodzie cierniste drzewa i krzewy, np. śliwa tarnina, dzika różna, głóg czy berberys. Stanowią one dobre schronienie, w którym latające stworzenia mogą ukryć się przez swoimi wrogami. Pamiętajmy też o roślinach, którymi ptaki będą żywić się w chłodnych okresach. Są to jabłoń ozdobna, aronia, czarny bez, ligustr czy jarząb.

Oczywistą sprawą jest też odpowiednie pożywienie. W sklepach możemy zakupić specjalne, zdrowe i naturalne mieszanki nasion dla ptaków. Przyda się również specjalne poidełko ze świeżą wodą.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >