Rolnicy w tarapatach, IMGW nie ma dobrych wieści. Strzeż się przymrozków
Kwiecień to newralgiczny moment w kalendarzu każdego ogrodnika, rolnika i sadownika. Rusza okres wegetacyjny, a zachodzące w tym czasie procesy i panujące warunki zadecydują o plonach, jakie producenci żywności zbiorą latem.
W tym sezonie pogoda zaskoczyła. Wysokie temperatury początkowo sprzyjały szybkiemu wzrostowi roślin, ale teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić. IMGW podało groźnie brzmiący komunikat o nadchodzącym mrozie.
Nadchodzi załamanie pogody
Wysokie temperatury z końcówki marca i pierwszej połowy kwietnia ucieszyły wszystkich, ale już teraz możemy odczuwać skutki niżu w pogodzie. Niskie temperatury szczególnie martwią, choć nie zaskakują producentów żywności, w tym rolników i sadowników.
O ile ochłodzenie , a nawet przymrozki w kwietniu nie są anomalią, to w tym roku wyjątkowo ciepły początek wiosny doprowadził do nadzwyczaj szybkiego kwitnienia roślin , w tym drzewek owocowych, np. jabłoni, wiśni czy śliwek.
Ta przyspieszona wegetacja stwarza ryzyko uszkodzenia delikatnych zawiązek w razie wystąpienia przymrozków, o których nadejściu właśnie poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Gdzie pojawi się mróz?
Według informacji zamieszczonej przez IMGW przymrozki mają wystąpić na południu Polski, a konkretnie w województwach: dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.
Jak podaje Polsat News za IMGW-PIB, szczególnie narażone na wystąpienie przymrozków są następujące powiaty : lubański, lwówecki, złotoryjski, karkonoski, Jelenia Góra, jaworski, kamiennogórski, wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, kłodzki, żabkowicki, żywiecki, suski, nowotarski, tatrzański, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki.
Trudna sytuacja sadowników
Właściciele sadów owocowych mają więc poważne powody do zmartwień. Na szwank narażone są nie tylko ich plony, ale też portfele. Wszystko przez wadliwie działający system ubezpieczeniowy.
Firmy ubezpieczeniowe uznają uprawy sadownicze za wiążące się ze zbyt dużym ryzykiem i zwyczajnie nie chcą obejmować sadowników ubezpieczeniem.
Mamy taki system, jakby go praktycznie nie było – smutno podsumowuje cytowany przez Polsat News Krzysztof Cybulak z Łazisk, wiceprezes Związku Sadowników RP.
Jak chronić uprawy przed przymrozkami?
Sadownicy dokładają wszelkich starań, by ochronić rośliny przed szkodliwym działaniem mrozu . W tym celu stosują m.in. zraszanie nadkoronowe, które opiera się na wykorzystaniu oddawania ciepła przez zamarzającą wodę.
Inna skuteczna, ale niezwykle kosztowna metoda to płonąca parafina, którą rozstawia się w sadzie w wiadrach . Pogoda jest jednak nieubłagana, a sadownicy nie chcą tracić obfitych plonów.
Zobacz także: