Rozpuść drożdże w mleku. Natychmiast usuniesz poważny problem
Drożdże piekarskie to niezastąpiony produkt w kuchni wykorzystywany do przygotowywania chleba, ciast oraz wielu innych wypieków. Jak się jednak okazuje, te pożyteczne mikroorganizmy można z powodzeniem stosować także w ogrodzie.
Nawozy na bazie drożdży są dobrze znane doświadczonym ogrodnikom i skutecznie zastępują chemiczne preparaty. Na co dokładnie pomaga dodatek tych grzybów i jak prawidłowo je stosować, by rośliny rosły zdrowo i… jak na drożdżach?
Stosuj drożdże w ogrodzie, nie pożałujesz
Drożdże same w sobie zawierają wiele cennych składników pokarmowych, które odżywiają rośliny i wzmacniają ich system korzeniowy , stymulując do wzrostu. Stanowią cenne źródło witamin (w tym z grupy B), żelaza, cynku, selenu oraz węglowodanów.
Na tym jednak korzystne działanie drożdży w ogrodzie się nie kończy. Są one również stosowane do walki z grzybowymi chorobami roślin. Drożdże również należą do grzybów, są jednak pożyteczne i wypierają drobnoustroje chorobotwórcze , ograniczając ich rozwój.
W praktyce ten fakt można wykorzystać w walce z groźnymi chorobami grzybowymi roślin, do których należy mączniak rzekomy oraz mączniak prawdziwy.
Groźny mączniak niszczy uprawy
Mączniak prawdziwy i rzekomy to choroby roślin objawiające się białym nalotem , przy czym w przypadku mączniaka prawdziwego występuje on na górnej stronie liści, a rzekomego - na spodniej stronie. Pojawiają się żółte przebarwienia i szybko rozprzestrzeniające się białe plamy.
Zainfekowane rośliny tracą liście i kwiaty, które usychają i opadają. Roślina przestaje plonować, a owoce, które zdążyły się zawiązać, są skurczone, chore i w końcu także obumierają.
Najczęściej mączniak atakuje pomidory i ogórki . Wilgotna szklarnia czy grządka to dla tych grzybów istny raj. Ponadto mączniak prawdziwy niszczy także róże, kwiaty i byliny , a mączniak rzekomy zagraża również uprawom szpinaku, sałaty czy kapusty.
Zwalcz mączniaka opryskiem z drożdży
Jeśli mączniak zaatakuje nasze rośliny, warto potraktować je preparatem na bazie drożdży, które zwalczą infekcję. W tym celu pokruszoną kostkę świeżych drożdży piekarskich zalewamy 0,5 letniego mleka pełnotłustego.
Całość należy następnie połączyć z 10 l wody. Aby oprysk charakteryzował się lepszą przyczepnością, warto dodać nieco mydła w płynie , najlepiej szarego.
Tak przygotowaną mieszanką spryskujemy części zarażonych roślin co ok. 7 dni , uprzednio usuwając obumarłe i zaatakowane przez chorobę liście. Nawozy z drożdży warto również stosować profilaktycznie co 14 dni.
Zobacz także:
- Mszyce po oprysku dalej niszczą rośliny? Wszystko przez 1 błąd
- Był ceniony za program "Usterka". Oto, co teraz robi Dominik Strzelec
- Jak pozbyć się białych muszek z kwiatów i warzyw? Prosty sposób