DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Rozsyp w ogrodzie. Nigdy więcej nie znajdziesz żadnego kleszcza
Fot. Canva/ollo, Canva/Solidago

Rozsyp w ogrodzie. Nigdy więcej nie znajdziesz żadnego kleszcza

25 kwietnia 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Nadeszła wiosna. Przyroda powoli budzi się do życia, a wraz z nią wracają wiosenno-letnie problemy. Niestety, coraz częściej słyszymy o atakach kleszczy, przed którymi trudno jest nam się obronić.

Kleszcze w ogrodzie to prawdziwy problem dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza gdy mają oni w rodzinie małe dzieci. Na szczęście istnieje sposób na zabezpieczenie się przed atakiem tych insektów.

Uważajcie, kleszcze atakują

Wiele mówi się o zagrożeniu spowodowanym atakami kleszczy. Mowa tu o kleszczowym zapaleniu opon mózgowych, boreliozie, czy wszelkich innych komplikacjach zdrowotnych.

Lekarze alarmują, aby po każdej wizycie w lesie dokładnie obejrzeć swoje ciało i sprawdzić, czy czasem nie ukąsił nas żaden insekt . Co jednak w przypadku gdy nie wiemy, czy mamy kleszcze w ogrodzie, a w najbliższej rodzinie mamy małe dzieci?

Nie sposób upilnować malucha, aby w piękną pogodę nie wychodził na dwór. Z pomocą przychodzą środki zaradcze, dzięki którym kleszcze w ogrodzie staną się tylko niemiłym wspomnieniem.

Kleszcze w ogrodzie 2.jpg
Fot. Canva/imv, Getty Images Signature

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Aby pozbyć się kleszczy z ogrodu, można zastosować ziemię okrzemkową, znaną pod nazwą diatomit. Jest to naturalna kopalina, powstała ze zmineralizowanych szczątków okrzemków. Substancja ta występuje w postaci żółtego lub białego proszku .

Pylista, lepka i miękka konsystencja wspomnianego produktu sprawia, że może on przyklejać się do kleszczy, odsysając z nich wilgoć. Jest to jedna z najlepszych mechanicznych ochron przed tego typu insektami. Wystarczy rozsypać ziemię okrzemkową w ogrodzie za pomocą kuchennego sita w miejscach, które chcemy ochronić przed kleszczami.

Warto jednak uważać, aby nie rozsypywać jej wokół roślin zapylanych przez pszczoły, gdyż może ona je odstraszyć. Co ważne, po ulewnym deszczu, zabieg ten należy powtórzyć.

Odstrasz kleszcze jak prawdziwy ogrodnik

Oczywiście istnieją także inne metody na odstraszenie kleszczy. Przykładowo możecie zasadzić w ogrodzie rośliny takie jak:

  • kocimiętka,
  • chryzantema dalmatyńska,
  • lawenda,
  • wrotycz,
  • tymianek,
  • rozmaryn,
  • trawa cytrynowa,
  • mięta,
  • eukaliptus,
  • geranium.

Rośliny te powinny skutecznie odstraszyć kleszcze z naszego ogrodu. Warto połączyć te dwa sposoby na walkę z kleszczami w ogrodzie, aby mieć pewność, że nasze najmłodsze pociechy będą bezpieczne podczas radosnych zabaw na podwórku.

Kleszcze w ogrodzie 3.jpg
Fot. Canva/Engin_Akyurt, pixabay

ZOBACZ TAKŻE:

Wsyp do dołków przed posadzeniem ogórków. Zbierzesz pełne skrzynie
Połóż na stole. Osy będą omijać twój taras szerokim łukiem
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy