Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rozwieś w woreczku. Tak pozbędziesz się moli
Paulina Korzec
Paulina Korzec 05.06.2024 07:41

Rozwieś w woreczku. Tak pozbędziesz się moli

Mole
Fot. Canva Pro/Africa images

Mole ubraniowe to prawdziwe utrapienie w domu i powód do zmartwień dla wielu gospodyń domowych, które zastanawiają się, jak skutecznie zwalczyć te uciążliwe szkodniki.

Jak się okazuje, aby pozbyć się moli, nie musimy sięgać po drogie i niekoniecznie naturalne środki chemiczne. Jeśli zależy nam na tańszym i bardziej ekologicznym sposobie zwalczenia tych szkodników, to warto sięgnąć po kilka składników z… kuchni.

Szkodliwe mole w naszych domach

Mole ubraniowe to często spotykane szkodniki w naszych domach. W rzeczywistości te owady należą do rodziny motyli nocnych, a ich prawdziwa nazwa to mól włosienniczek. To niewielkie insekty o jasnej barwie i długości ok. 1 centymetra.

Dorosłe mole żyją krótko, bo zaledwie miesiąc, nie odżywiając się w ciągu tego czasu. Są one zatem nieszkodliwe, w przeciwieństwie do osobników w stadium larwalnym, które żyją nawet 24 miesiące, w tym czasie czyniąc w naszych szafach i domach ogromne szkody.

Larwy moli żywią się głównie naturalnymi włóknami, futrem i piórami. Szczególnie “gustują” w bawełnie oraz w wełnie moherowej. Żerują na ubraniach, wygryzając w nich dziury i doszczętnie niszcząc garderobę.

Mole
Fot. Canva/Africa images

Jak pozbyć się moli?

Podstawą zarówno walki, jak i profilaktyki przeciwko molom, jest dokładne sprzątanie i wietrzenie w szafach, a także pranie odzieży. Szkodniki te wyjątkowo lubią bowiem ubrania, na których pozostają ślady pożywienia i potu ludzkiego.

Przechowywanie brudnych ubrań działa jak magnes na mole, które do naszych domów przedostają się na różne sposoby - np. przez otwarte okno czy klatkę schodową.

Jeśli już stwierdzimy obecność szkodnika w naszej garderobie, trzeba działać szybko, zanim poczyni on poważne szkody. W walce z tym owadem wykorzystajmy jego dużą wrażliwość na zapachy.

Co odstrasza mole?

Mole znikną, gdy poczują bardzo intensywne zapachy. Szczególnie nie przepadają za aromatem cytrusów, ziół i przypraw. Wystarczy zgnieść kilka suszonych liści laurowych, dodać do tego miętę, tymianek i lawendę, a następnie porcje takiej mieszanki ziołowej przesypać do materiałowych woreczków, które umieścimy w szafie.

Możemy także użyć zapachowych mydełek w kostce lub wacików nasączonych olejkami eterycznymi, np. o zapachu eukaliptusów, drzewa cedrowego lub goździków.

Inny, nieco bardziej nietypowy sposób wykorzystujący niechęć moli do zapachów to rozłożenie w szafie świeżo zadrukowanej kartki papieru lub nowej gazety. Farba drukarska pachnie bardzo intensywnie i skutecznie odstrasza szkodniki.

Mole
Fot. Canva/Africa images

Zobacz także: