Specjaliści ostrzegają przed tym środkiem na ślimaki. Jest toksyczny
Chociaż tyle mówi się o szkodliwości chemicznych preparatów na ślimaki, wciąż cieszą się one ogromną popularnością. Do najbardziej znanych zaliczyć można słynne, niebieskie granulki.
Czy jednak powinniśmy używać ich w ogrodzie? Praktyka pokazuje, że niekoniecznie. Eksperci ostrzegają, ten preparat jest silnie toksyczny i to nie tylko dla naszych roślin.
Ślimaki – ogrodowa zmora
Ślimaki to zdecydowanie ogrodowa zmora. Nieproszeni goście w mig doprowadzają do ogołocenia naszego ogrodu z zielonych listków, powodując spustoszenie naszych plonów.
Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu na walkę ze ślimakami. Zwykle zastawienie na nich pułapki oraz zasadzenie w ogrodzie roślin odstraszających ślimaki rozwiązuje ten problem na jakiś czas, ale prędzej czy później te szkodniki i tak wrócą do naszych ogrodów.
Dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, jak pozbyć się ślimaków w bardziej skuteczny sposób. W końcu zastawianie pułapek jest czasochłonne, podobnie z resztą jak sadzenie odstraszających ślimaki roślin.
Nie walcz ze ślimakami w ten sposób
Tak też wzrok nasz kieruje się w stronę chemicznych preparatów, które rzekomo mają pomóc nam rozwiązać ten problem. Do najbardziej popularnych metod walki ze ślimakami należą niebieskie granulki.
Pod żadnym pozorem nie wykorzystujcie ich w ogrodzie . Jeśli wysypiecie je wzdłuż ogrodzenia, gwarantujecie sobie zatrucie niemalże całej działki . Jak to możliwe?
Czy niebieskie granulki są szkodliwe?
Preparat ten, chociaż dobrze sprawdza w walce ze ślimakami, może przenikać do gleby i wód gruntowych. To kwestia czasu, aż zatruje on nasze uprawy.
Mało tego, jest on silnie trujący dla zwierząt i ludzi. Jeśli więc stosujecie niebieskie granulki w ogrodzie , koniecznie zwróćcie uwagę na swoje małe pociechy oraz psy i koty. Spożycie preparatu przez dzieci i zwierzęta może wywołać u nich szereg działań niepożądanych.
Wśród nich należy w szczególności wymienić: drżenie mięśni, stany lękowe, wymioty, biegunki, tachykardie, hipotermie, konwulsje. Zawarty w preparacie metaldehyd, chociaż powoduje wysoką śmiertelność u ślimaków, może spowodować szereg działań niepożądanych nawet u dorosłych. Jeśli więc z jakichkolwiek przyczyn wasze dzieci, wnuki, czy domowe zwierzaki spożyły tę substancję, natychmiast skontaktujcie się ze specjalistą.
ZOBACZ TAKŻE:
- Nie wyrzucaj liści pomidorów po oberwaniu. Wykorzystasz je w ogrodzie
- Sposób na mączliki. Odpadają od roślin
- Niszczą chodniki i fundamenty. Lepiej nie sadź ich blisko domu