Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Tabletki do zmywarki robię samodzielnie. Wystarczą 4 składniki, by talerze błyszczały jak nigdy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.01.2024 13:52

Tabletki do zmywarki robię samodzielnie. Wystarczą 4 składniki, by talerze błyszczały jak nigdy

Tabletki do zmywarki
Canva/wmaster890

Korzystacie ze zmywarki w domu? Na pewno tak. Śmiało można stwierdzić, że zmywarka stała się elementarnym wyposażeniem kuchni. Niestety, okazuje się, że wygoda potrafi sporo kosztować, a wie o tym każdy, kto chociaż raz widział cenę tabletek do zmywarki.

Czy jednak za tabletki do zmywarki musimy płacić krocie? Czy nie istnieje tańsza alternatywa? Spokojnie, już się tym zająłem. W tym artykule przedstawię wam mój sposób na tabletki do zmywarki za grosze.

Skład chemicznych tabletek do zmywarki

Dlaczego tabletki do zmywarki są tak drogie? Czy zawierają jakąś bezcenną chemię, której nie pozyska zwykły śmiertelnik? Jeśli sądzicie, że właśnie uprawiam filozoficzne dywagacje, to jesteście w błędzie. Właśnie takie pytania zadawałem sobie podczas kupowania astronomicznie drogich tabletek do zmywarki.

Ich koszt to główny powód, przez który postanowiłem wykonać je samodzielnie. Nieco poczytałem i okazało się, że nie jest to takie trudne. Substancjami aktywnymi w tabletkach do zmywarki są detergenty rozpuszczające tłuszcz, enzymy neutralizujące białko oraz wybielacze i środki konserwujące. Zaraz, zaraz, czy domowa chemia nie ma podobnych właściwości?

Tabletki do zmywarki 1.jpg
Canva/Tas3, Getty Images

Jak zrobić domowe tabletki do zmywarki?

Przekonałem Was do tego, że domowe tabletki do zmywarki to nie najgłupszy pomysł? Świetnie, pora zabrać się za ich tworzenie. Będziemy potrzebować: sody kalcynowanej (pochodna sody oczyszczonej), sody oczyszczonej, wody i kwasku cytrynowego.

Sodę kalcynowaną musimy zmieszać z połową szklanki sody oczyszczonej ¼ szklanki kwasku cytrynowego. Następnie do suchych składników dolewamy pół szklanki wody i mieszamy masę, aż ta stanie się gęstą, zbitą i lepką mazią.

Jeśli zdarzy nam się, że maź jest zbyt wodnista, dosypujemy do niej sody oczyszczonej, jeśli robi się bardzo gęsta, podlewamy ją wodą. Idealnie wyrobioną mieszaninę przekładamy do foremek na lód i odstawiamy na 5-6 godzin do wyschnięcia.

W jaki sposób używać domowych tabletek do zmywarki?

Zasada korzystania z domowych tabletek do zmywarki, niewiele różni się od używania sklepowych odpowiedników. Korzystamy z 1 tabletki przy niewielkich zabrudzeniach oraz z 2 przy bardzo dużych zabrudzeniach naczyń.

Domowe tabletki do zmywarki aplikujemy tak samo, jak sklepowe odpowiedniki i cieszymy się czystymi naczyniami za grosze. Czyż to nie wspaniałe? Jest jeszcze coś. Tak przygotowane tabletki są znacznie bardziej ekologiczne od sklepowych odpowiedników, więc dbając o swój portfel, dbacie przy okazji o środowisko.

Tabletki do zmywarki 2.jpg
Canva/Marina Troynich, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: