Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Te szkodniki zajęły całą borówkę. Pozbyłam się ich w 1 dzień
Paulina Korzec
Paulina Korzec 06.06.2024 06:00

Te szkodniki zajęły całą borówkę. Pozbyłam się ich w 1 dzień

Borówki
Fot. domekiogrodek.pl/Magdalena Patacz

Borówki to przepyszne i niezwykle zdrowe owoce, które chętnie uprawiamy w naszych ogrodach. I chociaż nie jest to trudne, to rośliny te wymagają zapewnienia im odpowiednich warunków, a niekiedy także zwalczania szkodników.

Sporym wyzwaniem w uprawie borówki może być zapewnienie jej kwaśnej gleby. Trzeba także pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Cała nasza praca pójdzie jednak na marne, jeśli nie pozbędziemy się miseczników. Co to za szkodniki i jak z nimi walczyć? 

Miseczniki zagrażają borówkom

Miseczniki to niewielkie owady o długości kilku milimetrów, należące do pluskwiaków z rodziny czerwców. Ich cechą charakterystyczną jest pokrywająca ciało owalna, brunatna tarczka przypominająca łuskę.

Ze względu na obecność tej łuski miseczniki są często mylone z tarcznikami. W przypadku miseczników charakterystyczną tarczkę ciężko jednak oddzielić od reszty ciała owada. Skutecznie chroni ona te szkodniki przed opryskami z chemii.

Chociaż pozbycie się miseczników może nie być łatwe, jest to konieczne. Szkodniki te żerują na roślinach, wysysając z nich soki. Szybko się namnażają i oblegają łodygi oraz spodnią stronę liści, oblepiając je kleistą spadzią, która sprzyja rozwojowi pleśni. Ekspansja miseczników może doprowadzić do osłabienia i obumarcia rośliny.

Zwalcz miseczniki metodą mechaniczną

Ponieważ chemia bywa nieskuteczna w walce z misecznikami, warto zacząć od metod mechanicznych, polegających na fizycznym usunięciu szkodników z krzaczków borówki.

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto posłużyć się wykałaczką lub patyczkiem do uszu, którymi wystarczy podważyć owady, odczepiając je od łodygi. Do ręcznego usuwania szkodników możemy także wykorzystać wacik, który zwilżymy odrobiną denaturatu. To jednak nie wszystko. Po mechanicznym usunięciu szkodników, borówkę należy ochronić przed ponownym atakiem.

Domowe sposoby na miseczniki

Po usunięciu miseczników z borówki, polecam wykorzystać olejek z miodli indyjskiej zwanej również drzewem neem. Olejek rozcieńczamy z wodą i za pomocą wacika nanosimy na roślinę, zabezpieczając ją w ten sposób przed kolejnymi atakami szkodników. W ten właśnie sposób pozbyłam się miseczników.

Alternatywą dla olejku neem jest domowy preparat, do którego przygotowania potrzebny będzie ocet. W szklance wody rozpuszczamy łyżkę octu i dodajemy do tego po łyżce mydła oraz alkoholu. Całość mieszamy, nasączamy roztworem wacik i dokładnie przecieramy zainfekowane części rośliny. Preparat nanosimy wyłącznie w pochmurny dzień.

Powyższe metody sprawdzą się zarówno w przypadku ochrony krzaczków borówki, jak i zwalczaniu szkodników z roślin doniczkowych w naszych domach.

Zobacz także: