Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > To jeszcze nie jesień. Drzewa owocowe w twoim ogrodzie trawi groźna choroba
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.09.2023 14:55

To jeszcze nie jesień. Drzewa owocowe w twoim ogrodzie trawi groźna choroba

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Canva/DonNichols, Getty Images Signature

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to niezwykle groźna choroba roślin. Objawia się ona infekcjami owoców oraz procesami gnilnymi liści. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych szczególnie często atakuje: wiśnie, śliwy, brzoskwinie, czy morele.

Jeśli zauważysz objawy choroby, natychmiast reaguj. Tylko dzięki szybkiemu przeciwdziałaniu zarazy uratujesz swoje rośliny. W tym artykule zdradzimy Ci, jaki oprysk zastosować i jak zapobiegać zarazie.

Czym objawia się brunatna zgnilizna drzew pestkowych?

Jak wspomnieliśmy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych objawia się gniciem owoców na drzewach. Choroba ta rozprzestrzenia się na: czereśniach, wiśniach, śliwach i morelach, ale równie często można ją zobaczyć na jabłoniach, czy gruszach.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroba wywoływana przez paciornicę pestkową oraz paciornicą owocową. Z tego względu może ona atakować naprawdę wiele drzew owocowych. Warto wiedzieć, że choroba ta jest niezwykle zakaźna i szybko rozprzestrzenia się w ogrodzie.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych atakuje rośliny już na etapie ich kwitnienia. Wówczas powoduje zasychanie i brązowienie zainfekowanych roślin. Sama zaś zgnilizna występuje dopiero na owocach zainfekowanej rośliny.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych.jpg
Canva/DonNichols, Getty Images Signature

Jak walczyć z chorobą? Zastosuj ekologiczny oprysk

Aby zwalczyć brunatną zgniliznę drzew pestkowych, należy niezwłocznie wdrożyć odpowiednie opryski. Należy nie dopuścić do powstawania na drzewach zainfekowanych owoców. 

Wszelkie zdeformowane plony należy niezwłocznie usunąć i na bieżąco sprawdzać, czy drzewo nie produkuje kolejnych zainfekowanych owoców.

Wiedząc, że macie w ogrodzie zainfekowane drzewa, warto już wiosną zastosować odpowiednie opryski. Możecie zastosować oprysk z wywaru ze skrzypu polnego (po rozcieńczeniu 1:4 z wodą) albo z krwawnika pospolitego (po rozcieńczeniu 1:10 z wodą).

Jak zabezpieczyć swoje rośliny przed zarazą?

Aby zabezpieczyć swoje rośliny przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych, ważne jest, aby opryskiwać rośliny w okresie kwitnienia. Opryski zastosowane zbyt późno nie dadzą niemalże żadnych efektów.

Wyjątkiem od tej reguły jest zastosowanie oprysku miedzianem w dawce 4-6 gramów preparatu na 1 litr wody. Oprysk ten można wykonać jednakże dopiero po zbiorach owoców, aby mieć pewność, że substancja chemiczna nie wniknie do pełnowartościowych plonów.

Drodzy Czytelnicy, jaki jest Wasz patent na walkę z tą chorobą? Czy brunatna zgnilizna drzew pestkowych kiedykolwiek zaatakowała Wasze rośliny? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych 2.jpg
Canva/DevidDO, Getty Images

Zobaczcie także: