DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Turkuć podjadek już nie zje Twoich upraw. Tak go schwytasz
Fot. Canva Pro/Ornitolog82

Turkuć podjadek już nie zje Twoich upraw. Tak go schwytasz

27 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Wysokie temperatury i rozwijające się w naszych ogrodach rośliny to istny raj dla uciążliwych insektów i owadów niszczących uprawy. Jednym z największych - i to dosłownie – szkodników w Polsce jest turkuć podjadek.

Tego owada nie da się pomylić z żadnym innym, a właśnie teraz przypada czas, kiedy turkucie pojawiają się na powierzchni. Jak pozbyć się tych szkodników z ogrodu?

Rekordzista turkuć podjada uprawy

Turkuć podjadek to jeden z najbardziej charakterystycznych owadów, jakie można spotkać w naszych ogrodach. Jego znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim… rozmiar. Ten największy przedstawiciel świata owadów w Polsce osiąga nawet 7 cm długości.

Oprócz znacznej wielkości, turkucia charakteryzuje także krępa budowa i mocne, przypominające łopaty odnóża, dzięki którym owad może drążyć tunele. Prowadząc podziemny tryb życia, niszczy rośliny, żywiąc się ich korzeniami, pędami i bulwami.

Jeśli zauważymy tajemnicze otwory w podłożu połączone tunelami, w pobliżu których posadzone rośliny marnieją, może to oznaczać, że turkuć podjadek zadomowił się w naszym ogrodzie. Jak się pozbyć tego nieproszonego gościa?

Turkuć podjadek
Fot. Canva/eleonimages

Czego nie lubią turkucie podjadki?

Podobnie jak inne szkodniki , turkuć podjadek nie przepada za niektórymi zapachami. Będzie się trzyma z daleka od aromatycznych ziół, takich jak szałwia czy macierzanka. Ponadto odstraszy go także zapach niektórych bylin z rodziny liliowatych, takich jak cesarska korona i szachownica kostkowa.

Innym sposobem na zwalczenie turkucia podjadka jest zalewanie jego tuneli płynami - wodą z płynem do mycia naczyń, a nawet olejem. Wypłukiwanie turkucia jest jednak metodą dość dyskusyjną, bo - podobnie jak stosowanie chemii - nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

Bardziej naturalnym sposobem na zwalczenie turkuci jest skorzystanie z “pomocy” zwierząt, np. jeża, kreta, a nawet kota, będących naturalnymi wrogami tych szkodników.

Złap turkucia w pułapkę

Ze względu na jego duże rozmiary, turkucia najłatwiej i najskuteczniej jest złapać w pułapkę. Wystarczy tylko właściwa przynęta, a będzie nią koński obornik, za którego zapachem turkucie wręcz przepadają i lgną do niego.

Obornikiem wypełniamy dno naczynia, np. wiaderka, które wkopujemy w glebę. Turkuć niechybnie dostanie się w pułapkę. Zwabiony do pojemnika nie będzie mógł się z niego już wydostać.

Inny sposób bazujący na wykorzystaniu naturalnego nawozu to wkopanie obornika w podłoże. Turkucie zostaną zwabione do tego miejsca i złożą tam jaja. Stłoczone w tym miejscu owady wraz z larwami wystarczy wykopać. Turkucie złapane w pułapkę przenosimy z dala od naszego ogrodu.

Turkuć podjadek
Fot. Canva/eleonimages

Zobacz także:

Usuń z grona, a krzak pomidora skupi się na owocach. Wyrosną olbrzymy
Błędy przy podlewaniu ogórków. Zmniejszają plony
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy