Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Uklada na środku i nabiera setki ślimaków. Następnego dnia ogród jest od nich wolny
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.06.2024 17:50

Uklada na środku i nabiera setki ślimaków. Następnego dnia ogród jest od nich wolny

Ślimaki
Fot. Canva/angie7, Getty Images

Widok ślimaków w ogrodzie to nic przyjemnego, ale dobrze wiemy, że nie o samą wątpliwą estetykę tutaj chodzi. Ślimaki jak mało który szkodnik, potrafią obrócić nasz piękny ogród w istne pogorzelisko.

Wyjadając liście naszych roślin, uszkadzają warzywa i owoce powodując spustoszenie w naszych uprawach. Tymczasem, aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować sprytną pułapkę na ślimaki.

Jakie rośliny przyciągają ślimaki?

Jeśli myślicie, że możecie stworzyć ogród nieatrakcyjny dla ślimaków, to jesteście w ogromnym błędzie. Ich jadłospis jest niezwykle różnorodny.

W typowe menu ślimaka wchodzi zarówno sałata, jak i obumarłe resztki roślin. Trzeba przyznać, że taka amplituda gustów smakowych sprawiłaby, że nasz ogród musiałby właściwie w całości składać się z betonowych płyt, aby nie być atrakcyjnym miejscem dla ślimaków.

Zdecydowanie jednak wylęgarnię ślimaków znajdziemy na polach i poletkach. Rozmiar nie ma tutaj znaczenia – ślimaki w mig wyczują młode pędy roślin, delikatne kwiaty i świeżą „zieleninkę”.

Ślimaki 2.jpg
Fot. Canva/Myriams-Fotos, pixabay

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Wiele mówiono i pisano o sposobach na ślimaki w ogrodzie. W zasadzie każdy sposób jest dobry, chociaż niektóre są znacznie bezpieczniejsze dla naszych roślin od najbardziej popularnych metod.

Chemiczne środki przeciw ślimakom w ogrodzie mogą bowiem przenikać do naszej żywności. Z kolei zasolenie gleby co prawda odstraszy ślimaki, ale może uszkodzić nasze plony.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie pułapki na ślimaki. Do jej przygotowania potrzebować będziemy jedynie wody, mleka i szklanego słoika.

Jak przygotować pułapkę na ślimaki?

Wlejcie do słoika nieco wody i mleka i pozostawcie otwarty słoik w zakopany w ziemi w ogrodzie. Szkodniki już po kilku godzinach wpadną do niego i nie będą umiały się wydostać.

Takową pułapkę polecamy zainstalować na noc – to wtedy ślimaki są najbardziej aktywne. Pozostało już tylko wynieść pułapkę z ogrodu i wypuścić złapane ślimaki.

To jeszcze nie wszystko. Teraz pozostało zastosować odstraszacze ślimaków, aby te nie wróciły do naszego ogrodu. Gorąco polecamy zasadzić w nim majeranek, rumianej, czy szałwię. Rośliny te genialnie odstraszają ślimaki, dzięki czemu możemy być pewni, że te nie wrócą pod osłoną nocy do naszych upraw.

Ślimaki 3.jpg
Fot. Canva/YULIYA KIRILLOVA, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: