DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Wsyp do dołka przed posadzeniem cukinii z rozsady. Zbiory będą udane
Fot. YouTube/podgardening, YouTube/infouprawa

Wsyp do dołka przed posadzeniem cukinii z rozsady. Zbiory będą udane

17 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Cukinia cieszy się w polskich ogrodach coraz większą popularnością. Doskonale smakuje, przynosi obfite plony i nie nastręcza większych trudności w pielęgnacji.

Z cukinią poradzi sobie nawet poczatkujący ogrodnik. Wystarczy tylko poznać kilka trików i odpowiednio przygotować dołki przed posadzeniem cukinii. Co do w nich umieścić, by zebrać dorodne warzywa?

Jak uprawiać cukinię?

Jeśli cukinię uprawiamy w rozsadzie, to sadzimy ją do gruntu najwcześniej w maju , starając się uniknąć ryzyka pojawienia się przymrozków. Cukinie kochają ciepło, dlatego stanowisko musi być nasłonecznione.

Glebę pod cukinię warto odpowiednio przygotować, spulchniając ją i na jesień wzbogacając obornikiem. Warzywo preferuje odczyn lekko zasadowy. Niezbędnych składników odżywczych cukinii dostarczy także kompost oraz naturalny nawóz .

Ważne jest także odpowiednio dobrane sąsiedztwo. Cukinia będzie pięknie rosła w towarzystwie cebuli oraz kukurydzy, a także słonecznika.

Cukinia
Fot. Canva/Aurélie Le Moigne

Jak sadzić cukinię?

Oprócz ciepła cukinia potrzebuje także dużo… powietrza. Aby zapewnić odpowiednia cyrkulację, ważne jest posadzenie jej w odpowiednio dużych odstępach , inaczej szybko zachoruje i zgnije.

Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami zachowajmy dystans od 60 do 80 cm , natomiast kolejne rzędy powinny być od siebie oddalone o ok. 80 - 100 cm. Dzięki temu cukinia będzie miała dość dużo miejsca, by obficie plonować.

Dodaj to do dołków pod cukinię

Dołki pod sadzonki cukinii warto wzbogacić składnikami odżywczymi, zwłaszcza jeśli jesienią nie przemieszaliśmy gleby z obornikiem lub kompostem. Aby szybko poprawić parametry podłoża, na dnie dołka pod cukinię można rozsypać trochę ziemi przeznaczonej do warzyw lub uniwersalnej.

Pod systemem korzeniowym sadzonki cukinii warto również umieścić obornik w formie granulowanej. Wystarczy wsypać dwie garści granulatu i przysypać je cienką warstwą ziemi, a dopiero wtedy umieścić w dołku sadzonkę. To świetny sposób na obfite plonowanie i dorodne warzywa w sezonie!

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanałów infouprawa i podgardening na YouTube.

Zobacz także:

Rozdrobnij i wsyp do ziemi. Ogórki nie rozpadną się w przetworach
Złote rady ogrodników. Dzięki nim seler zawsze rośnie w korzeń
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy