Wsyp do dołków przed posadzeniem ogórków. Zbierzesz pełne skrzynie
Wraz z końcówką kwietnia zbliża się termin wysiania ogórków gruntowych na rozsadę. Te pyszne warzywa można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Aby ogórki obficie obrodziły i zachwycały smakiem, warto również zastosować kilka sprawdzonych trików podczas wysiewu i sadzenia tych warzyw. Wystarczą dwa w pełni naturalne produkty wsypane do każdego dołka, a ogórki będą szybko i zdrowo rosnąć.
Ogórka nie może zabraknąć w ogródku
Ogórek to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. Ma stosunkowo niewielkie wymagania i łatwo się go pielęgnuje, a w kuchni jest wprost niezastąpiony – nadaje się do surówek i sałatek oraz przetworów.
Spożywane na surowo, małosolne czy kiszone – ogórki są nie tylko niezwykle smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Pełne kosze tych warzyw zbierzemy we własnym ogródku. Jak to zrobić?
Trzeba tylko wiedzieć, kiedy wysiewać i sadzić te rośliny, a także czego dodać do gleby. Uprawa ogórków będzie satysfakcjonująca i pozwoli cieszyć się pysznymi warzywami z własnej grządki.
Kiedy siać i sadzić ogórki?
Ogórki gruntowe można wysiewać wprost do gleby, ale wyłącznie przy wyższych temperaturach , najlepiej przekraczających 20 stopni w ciągu dnia i 15 stopni w ciągu nocy. Jest to więc możliwe nie wcześniej niż w połowie maja.
Jeśli zależy nam na szybszym zbiorze plonów, to warto wcześniej przygotować rozsadę . Wybierając tę opcję, wysiewamy ogórki do niewielkich pojemników wypełnionych żyzną ziemią już pod koniec kwietnia.
W pierwszej kolejności wybieramy odpowiednią odmianę – najlepiej sprawdzą się te z oznaczeniem F1 , np. Lider F1 czy Soplica F1. Tego typu odmiany będą niezwykle wytrzymałe i odporne na choroby.
Zastosuj ten trik przy sadzeniu ogórków
Gdy rośliny kiełkujące w rozsadzie wykształcą drugie liście i minie już ryzyko wystąpienia przymrozków – tu umowną granicą jest zwykle tzw. Zimna Zośka, czyli 15 maja – przyjdzie czas na umieszczenie sadzonek w glebie.
W tym celu należy wykopać dołki o głębokości ok. 20 cm. W tak przygotowanych otworach warto umieścić nawóz lub kompost, który będzie stymulował wzrost rośliny. Doskonale sprawdzi się popiół drzewny, który dostarczy sadzonkom niezbędnych składników odżywczych , takich jak potas, fosfor, wapń czy żelazo.
Oprócz tego w przygotowanych dołkach warto umieścić warstwę materii organicznej. Tu warto sięgnąć po groch łuskany, który dostarczy azot i cenne mikroelementy, odżywiając rosnące sadzonki.
Wystarczy, że do każdego dołka wsypiesz łyżkę popiołu i łyżkę grochu. Teraz posadź ogórki i czekaj, aż zaczną szybko i zdrowo rosnąć. Umieszczone w glebie sadzonki regularnie i obficie podlewamy, a także dodatkowo nawozimy, stosując naturalne środku, takie jak np. gnojówka z pokrzyw .
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na Youtube.
Zobacz także:
- Nie wyrzucaj liści rabarbaru. Zrobisz z nich oprysk i gnojówkę
- Tak uprawiają agrest najlepsi ogrodnicy
- Przymrozki zniszczą twoje truskawki. Tak możesz temu zapobiec