Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wystarczy kropla. Pomidory, ogórki i cebula będą olbrzymie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.04.2024 14:51

Wystarczy kropla. Pomidory, ogórki i cebula będą olbrzymie

Nawóz
Fot. PLANTS/YouTube

Jeśli kiedykolwiek staraliście się uprawiać swoje warzywa i owoce, z pewnością obiło wam się o uszy stare ogrodnicze porzekadło: „Nie podsypiesz, nie urośnie”.

Czy jednak oznacza to, że musimy stosować specjalistyczną chemię w ogrodzie, aby cieszyć się pięknymi roślinami? Nic bardziej mylnego. Z pomocą przychodzi domowy nawóz, który sprawi, że wasze rośliny będą rosły jak szalone.

Odżywia rośliny, a kosztuje grosze

Domowy nawóz do roślin nie musi być drogi, a tym bardziej chemiczny. Prawdę mówiąc, jeśli tylko odpowiednio będziecie gospodarować odpadami w domu, stworzycie go za okrągłe zero złotych. Jak to możliwe?

Do jego przygotowania potrzebować będziemy zmielonych na proszek skorupek jajek, które posłużą jako doskonałe źródło wapnia oraz pomogą lekko zakwasić glebę, poprawiając jej strukturę.

Skorupki te należy dodać do pół litra gorącej wody, a następnie do całości wystarczy dodać skórkę od banana pokrojoną na kawałki. Zawarty w niej potas spowoduje szybszy wzrost roślin, wzmacniając ich system korzeniowy.

Nawóz 2.jpg
Fot. PLANTS/YouTube

Dodaj ten składnik i stwórz domowy nawóz swoich marzeń

Ostatni składnik jest kluczowy w przygotowaniu domowego nawozu do warzyw w ogrodzie. Jest nim łyżeczka pokrzywy. Możecie użyć zarówno świeżej, jak i ususzonej rośliny. Jeśli macie w okolicy łąkę, z pewnością pozyskacie ten produkt za bezcen. Jeśli nie, bez trudu możecie kupić ją w każdym sklepie zielarskim, za niewielkie pieniądze.

Zawarty w pokrzywie azot korzystnie wpłynie zarówno na naziemne, jak i podziemne części rośliny oraz przyspieszy rozwój liści.

Zastosowanie domowego nawozu

Całość preparatu zaleca się odstawić na 24 godziny w suche, chłodne miejsce. Po tym czasie preparat należy przecedzić i rozcieńczyć 5 litrami wody. Należy go stosować nie częściej niż 2 razy w miesiącu, podlewając nim rośliny. Gwarantujemy, że na efekty nie będziecie musieli długo czekać.

Domowy nawóz spokojnie możecie stosować nie tylko na pomidorach. Dzięki naturalnemu składowi doskonale odżywi on także: ogórki, papryki, cebulę, czosnek i wszelkie rośliny, które do wzrostu potrzebują zawartych w nim mikro i makroelementów.

Nawóz 3.jpg
Fot. PLANTS/YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału PLANTS na YouTubie.