Zamiokulkas stracił wigor i ma żółte liście? Tylko tak go uratujesz
Zamiokulkas podbija polskie domy. Ta roślina doniczkowa ma nietypowy i wyjątkowy kształt, a to sprawia, że chcemy mieć ją na parapecie. Jest też bardzo wytrzymała, więc chętnie kupują ją amatorzy. Co robić, kiedy zaczyna marnieć?
Nawet jeśli zamiokulkas jest prosty w uprawie, możemy popełnić kilka błędów, które będą sporo nas kosztować. Gdy roślina zaczyna żółknąć i źle wyglądać, musimy sprawdzić 3 rzeczy.
Niezwykła roślina z Afryki
Zamiokulkas na stałe zagościł w polskich domach. Ma charakterystyczny wygląd. Z jego grubych łodyg wyrastają małe, lśniące liście, które mogą osiągnąć od nawet 80 cm. Spotkamy różne odmiany tej niezwykłe rośliny.
Zamiokulkas pochodzi z Afryki. Jest rośliną, która nie potrzebuje dużo wody, ponieważ gromadzi ją w mięsistych łodygach. Uważany za roślinę niezniszczalną, jednak nawet zamiokulkas może chorować.
Zwykle przyczyną gorszej kondycji rośliny są błędy popełniane w pielęgnacji. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań, jednak kiedy zaczyna żółknąć i się pokładać, musimy sprawdzić, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu.
Za tym zamiokulkas nie przepada
Zamiokulkas może źle wyglądać, kiedy popełniamy jakieś błędy w jego pielęgnacji. Roślina nie ma dużych wymagań, jednak musimy znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko. Najlepiej czuje się w półceniu, ale to nie oznacza, że przepada za chłodem.
O tej porze roku, kiedy na zewnątrz jest zimno, możemy zaobserwować gorszy stan zamiokulkasa. Możliwe, że roślinie jest za zimno. Zamiokulkas pochodzi z ciepłego kontynentu i nie przepada za chłodem. Co jeszcze sprawia, że roślina gorzej wygląda?
Przelanie, to ogromny błąd
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w czasie uprawy zamiokulkasa, jest jego przelanie. Roślina nie przepada za nadmierną ilością wody. Kiedy przesadzimy, może zacząć żółknąć i się pokładać.
W takiej sytuacji możemy zrobić dwie rzeczy. Jedną jest zaczekanie, aż ziemia w doniczce dobrze przeschnie przed następnym podlewaniem . Jednak dużo lepiej wymienić ziemię na nową.
Zamiokulkas znacznie szybciej odzyska dawną formę, kiedy przesadzimy go do świeżej i suchej ziemi. Dzięki temu już niedługo przestanie żółknąć i znów będzie pięknie się prezentował.
Zobacz także:
- Co zrobić, by sterlicja zakwitła? Kluczowa jest zimowa pielęgnacja
- Sieje je już w styczniu. Wiosną zbieram kosze pełne warzyw i ziół
- Rozwiesiłam pościel na balkonie. W 30 minut pozbyłam się paskudnego problemu