Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapomnij o robaczywych czereśniach. Sadownicy mają na to sposób
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.06.2024 07:00

Zapomnij o robaczywych czereśniach. Sadownicy mają na to sposób

Czereśnie
Fot. Canva/KaterynaSednieva

Chętnie uprawiamy w swoich ogrodach owoce, takie jak jabłka, gruszki, porzeczki i maliny. Nic jednak nie zastąpi smaku wczesnego lata - soczystych czereśni. Co zrobić, aby obficie obrodziły i były zdrowe?

Cieszymy się, kiedy na naszych drzewkach owocowych pojawiają się pierwsze kwiaty, które wkrótce przekształcają się w owoce. Rozczarowanie pojawia się w momencie, gdy po zerwaniu czereśnie okazuję się robaczywe. Jak temu zapobiec?

Robaczywe czereśnie to problem w ogrodzie

Robaczywe owoce to bolączka ogrodników. Winowajcą w przypadku czereśni jest tu najczęściej nasionnica trześniówka. Ta muchówka składa w owocach jaja, z których wkrótce wylęgają się białe, żarłoczne larwy.

Aby temu zapobiec, możemy wybierać takie odmiany czereśni, które wcześnie dojrzewają i owocują przed terminem, w którym te szkodniki składają swoje jaja. Do wczesnych odmian tych owoców zaliczamy m.in. Burlat i Rivan.

Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami późniejszych odmian, nic straconego. Sadownicy znają skuteczne sposoby zapobiegania problemowi robaczywych owoców. To proste i sprawdzone metody mechaniczne oraz wykorzystujące powszechnie dostępne, domowe środki i produkty, które każdy ma pod ręką.

Zastosuj metody mechaniczne

Jak zapobiegać zarobaczywieniu owoców? Przede wszystkim należy zwalczać dorosłe osobniki i nie dopuścić do składania przez nie jaj. W tym celu warto wykorzystać charakterystyczny, żółty lep na muchy. Lepowe tablice, płachty i arkusze zawieszamy od maja i przez cały czerwiec w razie potrzeby wymieniamy pułapki.

Larwy nasionnicy trześniówki przedostają się do podłoża, skąd dorosłe osobniki wylatują wiosną, by złożyć nowe jaja. Przerwijmy ten cykl, zabezpieczając ziemię pod drzewkami czereśni za pomocą włókniny.

Jeśli na drzewie lub na ziemi zauważymy robaczywe owoce - natychmiast się ich pozbądźmy. Dzięki lepom i fizycznemu usuwaniu źródeł problemu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się nasionnicy trześniówki w ogrodzie.

Skorzystaj z domowych preparatów

Mechaniczne metody walki z nasionnicą trześniówką warto uzupełnić o opryski. Nie musimy jednak uciekać się do drogich, chemicznych środków. Skuteczny preparat na nasionnicę trześniówkę przygotujemy w domu.

Przeciwko tym szkodnikom doskonale działa piołun, z którego przygotujemy wyciąg. Można do tego użyć zarówno młodych, jak i suszonych liści. 100 g piołunu zalewamy dwoma litrami wody i zostawiamy na noc. Następnie przecedzamy, zostawiając płyn z namaczania, a liście zagotowujemy w wodzie.

Po ugotowaniu wywar mieszamy z płynem, w którym moczył się piołun, odsączamy liście i przelewamy roztwór do butelki z atomizerem. Opryski wykonujemy w bezdeszczowy, ale niezbyt słoneczny dzień.

Zobacz także: