Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób to przed rozsadą. Nasiona pomidorów wykiełkują szybciej
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 21.02.2024 16:21

Zrób to przed rozsadą. Nasiona pomidorów wykiełkują szybciej

nasiona pomidorów
YouTube/Project Diaries

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej możemy cieszyć się słońcem, a to oznacza, że powoli możemy szykować pierwsze sadzonki. Jak przygotować nasiona pomidorów?

Zanim zaczniemy wysiewać rośliny, warto zadbać o nasiona. Jeśli chcesz mieć pewność, że rośliny wykiełkują, zabierz się za przygotowanie sadzonek już teraz. Podpowiemy, jak to zrobić.

Jak przygotować sadzonki pomidorów?

Pomidory z własnego ogrodu smakują inaczej niż te, które znajdziemy w sklepach. Właśnie dlatego tak chętnie sadzimy je i z niecierpliwością czekamy na pierwsze owoce. Jednak co zrobić, żeby mieć pewność, że nasionka wzejdą?

Zanim zabierzemy się za sadzenie, powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować nasiona pomidorów. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że zakiełkują. Poza tym rośliny dzięki temu będą zdrowsze.

W zależności od tego, jak zdecydujemy się przygotować nasiona, możemy uzyskać inny efekt. Niektóre sposoby pozwolą zabezpieczyć dorosłą roślinę przed chorobami i szkodnikami, inne sprawią, że pomidory szybciej urosną, a jeszcze inne zapewnią nam kiełkowanie.

nasiona pomidorów
Canva / bymuratdeniz, Getty Images Signature

Jak przygotować nasionka pomidorów przed sadzeniem?

Nasionka pomidorów przed zasianiem powinniśmy zamoczyć w ciepłej wodzie. W ten sposób przede wszystkim sprawdzimy, które z nich są produktywne i zakiełkują. Najlepiej zrobić to dzień przed siewem.

Nasiona, które mają potencjał do wypuszczenia roślin, spuchną i opadną na dno. Nieproduktywne będą cały czas unosić się na powierzchni wody. Kiedy już wiemy, jakie nasionka warto zasadzić, możemy zabrać się za przygotowywanie sadzonek.

Niedługo w doniczkach pojawią się pierwsze rośliny. Kolejnym krokiem, który zapewni nam obfite plony w tym roku, jest pikowanie sadzonek. Na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonać?

Na czym polega pikowanie sadzonek?

Pikowanie sadzonek to nic innego jak przesadzanie ich do osobnych doniczek. Zwykle po zasadzeniu nasion pomidorów w jednej doniczce wyrasta kilka roślin. Kiedy tak się dzieje, powinniśmy przesadzić je.

Dzięki pikowaniu sadzonek stymuluje system korzeniowy, który bardziej się rozrasta. To sprawi, że roślina będzie silniejsza i bardziej stabilna. Kiedy przyjdzie czas na przesadzenie jej do gruntu, mamy większe szanse na obfite zbiory.

nasiona pomidorów
Canva / Neyya, Getty Images Signature

Zobacz także: