DomekIOgrodek.pl Aktualności Często jest w naszym ogrodzie. Lepiej nie dotykać tej rośliny
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Często jest w naszym ogrodzie. Lepiej nie dotykać tej rośliny

22 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

W naszych ogrodach chętnie uprawiamy warzywa, owoce, a także kwiaty. Niestety nie wszystkie rośliny ozdobne są bezpieczne dla otoczenia. Niektóre potrafią być mocno inwazyjne, a inne toksyczne.

Do szczególnie szkodliwych gatunków należy kwiat, który często posiadamy w przydomowych ogrodach. “Dzwon umarłych” pięknie wygląda, ale może być bardzo groźny.

Masz ten kwiat w ogrodzie? Lepiej uważaj

Naparstnica purpurowa, zwana również zwyczajną, należy do rodziny roślin babkowatych. Jej cechą charakterystyczną są dorodne kwiatostany przypominające nieco naparstki (stąd nazwa) lub dzwonki. Kiście zwieszających się kwiatów mają różny kolor - od głębokiej purpury, przez róż, fiolet, aż po biel.

Niech ta feeria barw nas jednak nie zwiedzie. Naparstnica zaliczana jest do roślin silnie trujących, więc lepiej na nią uważać. A o to nie łatwo, bo jest ona w Polsce powszechnie spotykana, choć nieraz bywa mylona np. z lwią paszczą.

Najczęściej występuje w południowo-zachodnich regionach kraju, gdzie dziko porasta obrzeża lasów i zbocza gór . Ze względu na efektownie się prezentujące kwiaty i łatwość uprawy często trafia także do naszych ogrodów.

Niebezpieczne związki

Groźna natura naparstnicy wynika z faktu, iż zawiera ona związek chemiczny - digoksynę należącą do grupy glikozydów nasercowych. Związki te znajdują zastosowanie lecznicze w chorobach serca, a to ze względu na swoje działanie polegające na spowalnianiu akcji serca i zwiększaniu siły jego skurczu.

Właściwości lecznicze są jednak możliwe do uzyskania tylko w odpowiednich dawkach glikozydów, natomiast samo spożycie naparstnicy może skończyć się nawet tragicznie.

O tej roślinie krążą legendy

Ze względu na działanie digoksyny, o naparstnicy mawiano, że potrafi “wskrzeszać umarłych” . Ludowa nazwa tej rośliny “dzwon umarłych” odnosi się natomiast do skutków ubocznych przedawkowania tej substancji, o co bardzo łatwo.

Konsekwencją zatrucia naparstnicą są zaburzenia rytmu serca, kołatania, migotania komór, zaburzenia widzenia i świadomości, utrata przytomności, a nawet zgon. Nie tylko spożycie, ale też dotykanie, a nawet wąchanie kwiatów naparstnicy może wywołać reakcję alergiczną objawiającą się nudnościami, wymiotami i zawrotami głowy.

Zobacz także:

Włóż pod korzeń. Papryka urośnie szybciej
Najlepsze sposoby nawożenia pomidorów
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy