Do kiszenia ogórków świeży zielony koperek czy dojrzałe baldachy?
Lada chwila zbierzemy pierwsze ogórki z własnych upraw, a tymczasem w warzywniakach już dostępne są te młode warzywa, które wprost idealnie nadają się nie tylko do jedzenia na surowo, ale także na przetwory, np. do kiszenia.
Kiszone ogórki są pyszne i zdrowe, pasują do wielu dań, a zamknięte w słoikach mogą stać bardzo długo. Wszystko to pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie dodatki. Niezbędny wydaje się być koper, ale okazuje się, że może on zepsuć smak naszych przetworów.
Co dodać do kiszenia ogórków?
Sekret dobrej kiszonki tkwi przede wszystkim w wyborze odpowiednich ogórków. Powinny być zdrowe i kształtne, bez widocznych uszkodzeń i skaz. Muszą też być twarde i jędrne, chociaż na kruchość ogórków kiszonych wpływają nie tylko same warzywa, ale też to, co do nich dodamy.
Niezbędne przyprawy do ogórków kiszonych to czosnek i chrzan , które do słoika powinny być włożone świeże, umyte i obrane. Dzięki nim kiszonki zyskują niezwykły aromat i charakterystyczną nutę ostrości, a ogórki pozostają jędrne i kruche.
Kolejnym niezbędnym dodatkiem wydaje się być koperek, który słynie z doskonałego smaku i znakomicie komponuje się z przetworami z ogórków. Pozostaje jednak kwestia, jaką postać powinna mieć ta przyprawa . Czy lepiej nada się świeży koperek, dojrzałe baldachy czy suszone zioło?
Jaki koper do ogórków kiszonych?
Dodanie do ogórków kiszonych świeżego, zielonego koperku może być kuszące, zwłaszcza gdy to zioło również rośnie w naszym ogródku. Chociaż jednak młode pędy koperku są niezwykle smaczne, lepiej nie dodawać ich do kiszonek. Dlaczego?
Młode listki kopru ze względu na swoją delikatną strukturę bardzo szybko gniją w zalewie, a wraz z nimi psują się całe słoiki. Lepiej więc wykorzystać dojrzałe baldachy wraz z twardą łodygą, które są bardziej wytrzymałe, a do tego zawierają zielone nasiona pełne cennych olejków nadających ogórkom niezwykły smak, aromat i właściwości zdrowotne.
Baldachy kwiatostanowe kopru ogrodowego wykazują właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybiczne , zawarte w nich olejki eteryczne pobudzają układ trawienny i działają antyoksydacyjnie. Poza tym dodatek kopru w tej postaci nadaje ogórkom kiszonym kruchość i przyspiesza proces fermentacji.
Co z suszonym koperkiem?
Często przeznaczamy koperek do suszenia i w tej formie również jest on smaczny, jednak warto pamiętać, że suszone przyprawy nadają kiszonkom gorzki smak . Lepiej więc zdecydować się na koper świeży, by uniknąć charakterystycznej goryczki.
Z tego samego powodu suszone liście laurowe lepiej zastąpić świeżymi dodatkami. Do kiszenia ogórków idealnie nadają się młode liście pochodzące z krzewów i drzewek owocowych, np. wiśni, porzeczki, malin czy winogron. Dzięki nim ogórki w zalewie pozostaną twarde i jędrne .
Zobacz także:
- Połącz z wodą i podlej ogórki. Ochronisz je przed upałami
- Rozsyp pod lubczykiem. Będzie duży i smaczny aż do jesieni
- Po dużym deszczu nakarm ogórki odżywką. Ładnie obrodzą