DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jak często podlewać pomidory w lipcu? Ta godzina jest najlepsza
Fot. Shutter/Svetlyachock

Jak często podlewać pomidory w lipcu? Ta godzina jest najlepsza

11 lipca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Pomidory kochają ciepło i słońce, dlatego podczas letnich dni rosną bardzo intensywnie, Kiedy jednak na gałązkach dojrzewają owoce, a temperatura otoczenia jest wysoka, rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę.

Czy jednak wystarczy polać wodą rośliny z konewki? Aby krzaczki rosły zdrowo i obficie plonowały, warto poznać tajniki podlewania pomidorów. Rąbka tajemnicy uchylić doświadczony ogrodnik, który podpowiedział, jak prawidłowo nawadniać warzywa.

Podlewaj swoje warzywa jak ekspert

Wydawałoby się, że podlewanie jest trywialną i nieskomplikowaną czynnością, ale to nie do końca prawda. Sukces uprawy zależy w dużej mierze od detali, takich jak technika i terminy podlewania, jakość oraz ilość wody . Każda roślina ma przy tym inne wymagania, a wiele zależy także od warunków w naszym ogrodzie.

To oczywiste, że podczas upałów rośliny - nawet te, które potrzebują nieco mniej wody - trzeba podlewać częściej, nawet 1-2 razy dziennie. Nie bez znaczenia jest też jednak typ podłoża w ogrodzie. Przykładowo gleby piaszczyste mają tendencje do szybszego wysychania od gleby gliniastej.

Kolejna sprawa to jakość wody. Najlepiej podlewać rośliny wodą odstaną, w temperaturze pokojowej. Szczególnie podczas lipcowych upałów nie używajmy do podlewania lodowatej wody, bo może się to skończyć szokiem termicznym prowadzącym do osłabienia roślin.

Liczy się technika, czyli jak podlewać pomidory?

Podstawowa zasada podlewania pomidorów i warzyw w ogóle mówi, że nie należy tego robić po liściach . Moczenie części naziemnych rośliny tworzy wilgotne środowisko sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych, które niestety często atakują pomidory.

Zamiast więc zraszać całe krzaczki wodą z konewki, najlepiej podawać wodę bezpośrednio do ziemi, w okolice korzenia. Strumień nie może być zbyt silny. Doskonale sprawdza się tu kropelkowa metoda nawadniania.

Aby na dłużej zachować wilgoć w glebie, można także zastosować ściółkowanie . Rozłożona na powierzchni ziemi ściółka - w przypadku pomidorów doskonale sprawdzi się słoma - zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody z podłoża, a dodatkowo chroni nadziemne części roślin przed wilgocią.

Kiedy podlewać pomidory?

Pomidory nie mają tak dużego zapotrzebowania na wodę jak np. ogórki, ale wciąż wymagają regularnego podlewania. Jeśli stosujemy ściółkowanie, a na zewnątrz nie panują upały, wystarczy podlewać krzaczki nawet raz na 3 dni. W przeciwnym wypadku, jeśli temperatury są wysokie, a gleba szybko schnie, podlewamy codziennie.

Jeśli chodzi o konkretną godzinę podlewania, to nie należy tego robić w ciągu dnia. Najlepsza pora to wczesny ranek, pomiędzy 5 a 8 rano oraz późne popołudnie i wieczór, po godz. 19.

Każdorazowo dostarczamy poszczególnym krzaczkom pomidorów od ćwierć do pół litra wody, w zależności od odmiany, rodzaju gleby i innych czynników.

Zobacz także:

Jak dbać o skrzydłokwiat? Kwitnie przez cały rok i ma duże liście
Jak pozbyć się mchu? Kup w papierniczym i rozrzuć po trawniku
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy