Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Już teraz zadbaj o bukszpan. Będzie najpiękniejszy w okolicy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.02.2024 16:21

Już teraz zadbaj o bukszpan. Będzie najpiękniejszy w okolicy

bukszpan
YouTube/Zielone Pogotowie

Bukszpan kojarzy nam się przede wszystkim z Wielkanocą. Jego piękne gałązki zdobią w tym czasie nasze domy i koszyczki. Krzewy przepięknie wyglądają w naszych ogrodach i donicach na tarasach, a ich pielęgnacja jest niezwykle prosta.

Wiosną należy pamiętać o wykonaniu dwóch najważniejszych czynności. To dzięki nim bukszpany odżyją po zimie i zaczną wypuszczać nowe gałązki. Będą zdecydowanie najpiękniejsze w całej okolicy.

Wybierz odpowiednie stanowisko

Bukszpan jest niezwykle zjawiskowym krzewem, który zdobi ogrody od marca aż do późnej jesieni. Jego piękny, intensywny, zielony kolor i możliwość formowania sprawiła, że coraz częściej decydujemy się na zakup sadzonek.

Krzew wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest niezwykle prosty w uprawie, jednak o kilku czynnościach nie możemy zapomnieć. Bukszpan sadzimy w ziemi lekkiej, przepuszczalnej o zasadowym odczynie pH.

Bukszpan nie lubi ostrego słońca, więc najlepszym miejscem będzie stanowisko lekko zacienione. Kluczowe jest również nawożenie i przycinanie krzewów. Kiedy i jak je wykonać? 

bukszpan.jpg
canva/Nadya Khah

Bukszpan wymaga nawożenia

Bukszpan do prawidłowego wzrostu potrzebuje takich związków odżywczych, jak potas, fosfor i azot. To właśnie te pierwiastki muszą znaleźć się w nawozie, który zaczynamy stosować już od marca. Bukszpan nawozimy również w czerwcu i pod koniec lipca.

Bukszpan, by szybciej rósł, potrzebuje również wapnia. Jak zatem przygotować naturalną odżywkę do tych zjawiskowych krzewów? Wysusz skórki z bananów i pokrusz je w blenderze razem ze skorupkami jaj. Proszek rozsyp pod bukszpanem i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi, następnie podlej.

Przycinanie bukszpanu jest najważniejszym zabiegiem

Wiosną musisz także przyciąć bukszpany w naszych ogrodach. Młode krzewy również, dzięki czemu szybciej urosną i się zagęszczą. Cięcie możesz wykonać w marcu, ewentualnie w kwietniu, jeśli w marcu pogoda nie jest korzystna.

Drugie cięcie bukszpanów przypada na wrzesień. Jest równie ważne, jak wiosenne. Usuwamy więc suche pędy i skracamy gałązki. Jak widzisz, wystarczą dwie czynności, by bukszpany w ogrodzie wyglądały obłędnie. Nie zapominaj o nich, a będą najpiękniejsze w okolicy.

bukszpan.jpg
canva/Изображения пользователя Ahanov Michael 

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Zielone Pogotowie” na YouTube

Zobacz także: