Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kosztuje mniej niż 1 zł. Pomoże w praniu, sprzątaniu i w ogrodzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.05.2024 16:46

Kosztuje mniej niż 1 zł. Pomoże w praniu, sprzątaniu i w ogrodzie

proszek do prania i chora roślina
Fot. Canva/Miuki-3, Canva/ahiaro-photo

Wiele domowych środków stosowanych w kuchni, ma swoje zastosowanie w innych częściach domu oraz w ogrodzie. Możemy sukcesywnie wykorzystać je do sprzątania, ale nie tylko.

Czy wiecie, o jakim środku mowa? Tym okazuje się proszek do pieczenia. Jeśli jesteście ciekawi, jakie zastosowania proszku do pieczenia znaleźliśmy, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem. Bez wątpienia przyda wam się w domu i w ogrodzie!

Proszkiem do pieczenia doczyścisz niemal wszystko

Podstawowym zastosowaniem proszku do pieczenia jest oczywiście używanie go do spulchniania ciasta. Środek ten umożliwia upieczenie między innymi miękkiego i puszystego biszkoptu. To jednak nie wszystko. Produkt jest niezwykle uniwersalny i przyda się w domu i w ogrodzie.

Jeśli chcecie stworzyć uniwersalny środek czyszczący, po prostu zmieszajcie go z wodą w proporcji 1:1 i stwórzcie gęstą papkę, która spokojnie zastąpić może większość chemicznych preparatów.

Skoro wiecie już, że gęsta pasta stworzona na bazie proszku do pieczenia sprawdzi się jako uniwersalny środek czyszczący, pewnie nie zaskoczy was fakt, że dobrze doczyści ona również fugi. Wystarczy, że naniesiecie ją na zabrudzenia, poczekacie około 20 minut i wyczyścicie całość szczoteczką.

Mało tego, proszek do pieczenia nie tylko doczyści zabrudzenia w łazience, ale również sprawdzi się podczas walki z pleśnią, rdzą i starym, zaschniętym tłuszczem. Zasada użycia preparatu jest taka sama – nanosimy go na czyszczoną powierzchnię, czekamy kilka minut i szorujemy.

Proszek do pieczenia 2.jpg
Fot. Canva/RightOne, Getty Images

Wykorzystaj proszek do pieczenia w praniu

To jeszcze nie wszystkie zastosowania proszku do pieczenia w waszym domu. Czy wiedzieliście, że można go użyć zamiast wybielacza? Proszek do pieczenia poradzi sobie z przebarwieniami na firankach, czy skarpetkach.

Jeśli macie poszarzałe albo pożółkłe ubrania, które nadają się wyłącznie do wyrzucenia, zaryzykujcie i dodajcie do komory na proszek do prania nieco proszku do pieczenia. Efekt może was zaskoczyć.

Nie obawiajcie się także eksperymentować. Środek do pieczenia doskonale usuwa plamy ze smoły, wina, soków, czy kawy i herbaty. Mało tego, jeśli umieścicie niego preparatu w lodówce, usunie on brzydkie zapachy z jej wnętrza. Skoro omówiliśmy już zastosowanie w domu, pora na ogród!

Jak wykorzystać proszek do pieczenia w ogrodzie?

Proszek do pieczenia świetnie sprawdzi się, gdy wasze rośliny zaatakował mączniak lub zgnilizna. Produkt ten ma działanie przeciwgrzybiczne, a choroby wywołane są przez zalążki grzybów. Wystarczy rozpuścić 10 łyżek proszku w litrze odstanej wody. Oprysk stosujemy co kilka dni, aż do ustąpienia choroby.

Gdy proszek rozsypiemy wokół roślin, stworzymy barierę, przez którą nie przejdą szkodniki, jak ślimaki, czy gąsienice. Uważajmy, by nie oprószyć łodyg i liści preparatem. Proszek do pieczenia wymieszany z cukrem to rewelacyjny sposób na mrówki i karaluchy. Pozbędziemy się ich błyskawicznie bez korzystania z chemii.

oprysk z proszku do piecznia na mączniaka.jpg
Fot. Canva/Fokusiert

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE: