Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Nie wylewaj do zlewu, podlej zamiokulkasa po obiedzie. Będzie prężnie rósł
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 31.01.2024 20:14

Nie wylewaj do zlewu, podlej zamiokulkasa po obiedzie. Będzie prężnie rósł

zamiokulkas
Canva / Juliya Shapoval, Getty Images

Zamiokulkas jest wyjątkową rośliną, z którą poradzą sobie nawet osoby niedoświadczone. Nie potrzebuje częstego podlewanie i wprowadza do wnętrza egzotycznych klimat. Jednak co możemy zrobić, żeby wypuścił nowe pędy?

Zamiokulkas zimą może zacząć gorzej wyglądać. To trudny okres dla wszystkich roślin doniczkowych. Warto zamiokulkas wesprzeć odżywką, która przywróci mu dawny blask.

Wyjątkowo roślina ze wschodniej Afryki

Zamiokulkas na myśl przywodzi egzotyczne regiony. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta wyjątkowa roślina pochodzi z Afryki. Naturalnie możemy spotkać ją na sawannach, suchych lasach podrównikowych, w buszu, a także w wilgotnych lasach tropikalnych.

Zamiokulkas nie ma dużych wymagań. Nie potrzebuje też dużej ilości wody, ponieważ gromadzi ją w swoich grubych pędach. Dobrze radzi sobie w polskich domach i właśnie dlatego stał się wyjątkową ozdobą w wielu wnętrzach.

W zimie rośliny zaczynają gorzej wyglądać i marnieć. Zamiokulkas może w tym czasie gorzej rosnąć i nie wypuszczać nowych pędów. Warto mu pomóc i zasilić go prostą odżywką. Często nieświadomie przygotowujemy ją w kuchni, gotując obiad.

zamiokulkas
Canva / Simol

Jak dbać o zamiokulkasa?

Zamiokulkas nie ma dużych wymagań, jednak musimy uważać na kilka rzeczy. Przede wszystkim roślina nie najlepiej znosi przelanie. Liście zamiokulkasa zaczynają wtedy żółknąć i opadać.

Zimą możemy zaobserwować, że roślina przestaje wypuszczać nowe pędy. W tym czasie musimy szczególnie uważać na przelanie. Warto zamiokulkasa też wzmocnić naprawdę prostą odżywką.

Idealnie do zasilenia rośliny sprawdzi się woda po ugotowaniu ryżu. Zawiera witaminy z grupy B, fosfor, potas magnez oraz cynk. Wystarczy poczekać, aż ostygnie i podlać nią roślinę. Co jeszcze dobrze się sprawdzi do odżywienia zamiokulkasa?

Tym też zasilisz zamiokulkasa

Do odżywienia rośliny dobrze sprawdzi się też woda po ugotowaniu makaron. Zawiera sporo substancji odżywczych, podobnie jak woda po gotowaniu ryżu. Jednak to nie wszystko.

Zamiokulkasa możemy wzmocnić również wodą, w której gotowaliśmy soczewice lub ciecierzyce. Taka odżywka nie tylko wzmocni roślinę, ale też ochroni ją przed szkodnikami i chorobami.

woda z ryżu
Canva / Andrei Ifrim's Images

Zobacz także: