DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Nie wyrzucaj. Liście rabarbaru przydadzą się w ogrodzie
Fot. Shutter/Reflexpixel

Nie wyrzucaj. Liście rabarbaru przydadzą się w ogrodzie

9 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Rabarbar to pyszne wiosenne warzywo, które nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Przygotowując kompot czy ciasto z rabarbarem, pozbywamy się liści. To błąd. Nie nadają się do jedzenia, ale można je wykorzystać w inny sposób.

Poza kuchnią rabarbar znajdzie wiele zastosowań tam, skąd się wziął, czyli w ogrodzie. Zróbmy z niego nawóz i oprysk w duchu zero waste. Oto proste przepisy na wykorzystanie liści rabarbaru.

Nie wyrzucaj liści rabarbaru

Zbiory rabarbaru zalecane są do końca czerwca, chociaż warzywo rośnie w naszych ogrodach przez całe lato. Do spożycia nadają się jednak młode pędy, które zawierają mniej kwasu szczawiowego. Szczawiany w dużym stężeniu są szkodliwe dla zdrowia.

Z tego samego powodu nie je się liści, a same ogonki liściowe. To właśnie w liściach magazynowana jest bowiem największa ilość szczawianów . Do zatrucia w przypadku spożycia rabarbaru dochodzi co prawda rzadko, ale lepiej zrezygnować z jedzenia liści na rzecz młodych pędów, które są zresztą o wiele smaczniejsze.

Nie oznacza to jednak, że liście rabarbaru nie mają żadnego zastosowania. Wręcz przeciwnie, w ogrodzie można je wykorzystać na wiele różnych sposobów - na kompost, do nawożenia roślin oraz do walki ze szkodnikami. Jak to zrobić?

Rabarbar
Fot. Canva/RolfAasa

Rabarbar przeciw szkodnikom

Szkodliwe działanie szczawianów można wykorzystać w walce z owadami i mięczakami zagrażającymi uprawom w naszym ogrodzie. W tym celu należy przygotować oprysk z liści rabarbaru.

Liście rozdrabniamy i zalewamy wrzątkiem. Po ostygnięciu wywar przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy zaatakowane przez szkodniki rośliny.

Kwas szczawiowy to skuteczny odstraszacz na mszyce i inne szkodniki . Przeciwdziała atakom ślimaków, gąsienic, przędziorków oraz innych owadów siejących spustoszenie w naszych ogrodach.

Gnojówka z liści rabarbaru

Liście rabarbaru możemy także wykorzystać do produkcji domowego nawozu. Aby przygotować gnojówkę, kilogram rozdrobnionych liści zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy do fermentacji.

Nierozcieńczona gnojówka nie nadaje się do oprysków roślin , ale stosujemy ją na podłoże, najlepiej w miejscach, w których żerują ślimaki. Szczawiany zawarte w tym roztworze skutecznie je odstraszą.

Przeznaczając liście rabarbaru na kompost, uzyskamy ekologiczny nawóz, którym wzbogacimy glebę w cenne składniki pokarmowe . To znakomity sposób na drugie życie dla liści tego smacznego warzywa.

Rabarbar
Fot. Canva/Siglinde Fischer

Zobacz także:

Kiedyś stała w każdym salonie. Dziś kosztuje krocie
Mieszam z ziemią w doniczce. Skrzydłokwiat kwitnie przez cały rok
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy