Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Pająki nie cierpią tych zapachów. Unikają ich, jak ognia
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.05.2024 06:00

Pająki nie cierpią tych zapachów. Unikają ich, jak ognia

Pajęczyna
Fot. Canva Pro/bulentumut

Pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Czy tego chcemy, czy nie, pajęczaki zamieszkują nasze otoczenie i dlatego spotykamy je nie tylko w naturalnym środowisku, ale także w naszych domach i mieszkaniach.

W wielu z nas pająki wywołują negatywne skojarzenia, często niechęć, a nawet lęk. Czy jednak te stworzenia faktycznie są szkodliwe? I czy da się ich skutecznie pozbyć?

Pająk jako towarzysz człowieka

Pająki najlepiej czują się w miejscach zacienionych, suchych i ciepłych, dlatego nasze domy i mieszkania, a szczególnie zaciszne kąty pomiędzy meblami to dla nich prawdziwy raj.

W Polsce nie mamy do czynienia z groźnymi gatunkami pajęczaków, jedynie kilka z nich jest jadowitych i skłonnych ukąsić człowieka. Pospolite gatunki żyjące w naszych domach, takie jak kątnik domowy, nie tylko nam nie szkodzą, ale wręcz bywają pożyteczne, polując na uciążliwe owady i szkodniki w ogrodach.

Niemniej jednak widok pająka nie jest rzeczą przyjemną, a tworzone przez te stworzenia pajęczyny z pewnością nie dodają uroku pomieszczeniom. Jeśli więc chcemy ograniczyć populację pająków w naszym domu, warto spróbować prostych i tanich sposobów.

pajęczyna
Fot. Canva/Herman Vlad

Pamiętaj o porządkach w domu

Od czego zacząć walkę z pająki? W pierwszej kolejności należy… posprzątać. Skupmy się zwłaszcza na wszelkich zakamarkach, kątach i szczelinach. Pająki dobrze czują się w zakurzonych, ciemnych miejscach, dlatego regularnie i dokładnie sprzątając, mamy szansę znacząco zmniejszyć ilość ich sieci w mieszkaniu.

W oknach zamontujmy moskitierę i często wietrzmy pomieszczenia. Po środki chemiczne sięgajmy w ostateczności. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się domowe sposoby wykorzystujące niechęć pająków do niektórych zapachów.

Czego nie lubią pająki?

Pająki są wrażliwe na zapachy i niektóre z nich działają na nie drażniąco. Warto wykorzystać ten fakt i sprawić, że te stworzenia uciekną gdzie pieprz rośnie. Pomogą w tym popularne zioła, takie jak lawenda czy mięta, a także cytrusy oraz… ocet.

Na parapetach, balkonie i tarasie postawmy doniczki z aromatycznymi ziołami. Możemy również posłużyć się olejkami eterycznymi o zapachu cytrusów. Ustawiony w mieszkaniu dyfuzor rozpyli przyjemny zapach, który odstraszy pająki. Kilka kropli olejku możemy także rozcieńczyć z wodą oraz octem i takim roztworem spryskać powierzchnie w domu.

Z bardziej niecodziennych sposobów na pająki może również pomóc rozłożenie w domu kasztanów i żołędzi.

pajęczyna
Fot. Canva/varbenov

Zobacz także: