Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Podlej kwiaty doniczkowe popularną herbatą. One ją uwielbiają
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 11.06.2024 15:11

Podlej kwiaty doniczkowe popularną herbatą. One ją uwielbiają

kwiaty doniczkowe
Fot. Shutter/yusufdenniz, Canva/Изображения пользователя

Dbasz o swoje rośliny doniczkowe, doglądasz, podlewasz, a one i tak marnieją? Przyczyną zapewne jest brak odpowiedniej ilości składników odżywczych. Kwiaty należy szybko zasilić, by przywrócić im dawny wigor.

Zamiast gotowych preparatów, co 2 tygodnie podlej je popularną herbatą. Tak uratujesz rośliny. Domowa odżywka jest idealna do podlewania także zdrowych kwiatów. Dzięki niej szybko rosną i pięknie kwitną. Twój skrzydłokwiat, anturium, czy monstera szybko ci podziękują. One kochają ten napar.

Dlaczego kwiaty doniczkowe marnieją?

Najczęstszą przyczyną usychania roślin jest przelanie, choroby wywołane przez grzyby lub szkodniki. Jeśli jednak twoim kwiatom doniczkowym nic nie dolega, a mimo to marnieją w oczach, przyczyna leży gdzie indziej.

Wszystkie rośliny, które mamy w domu wymagają regularnego nawożenia. Dzieje się tak, ponieważ gleba w doniczce szybko staje się po prostu jałowa. Rośliny do prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebują azotu, potasu i fosforu.

Azot odpowiada za prawidłowy wzrost, kondycję i zielone wybarwienie. Potas potrzebny jest do zawiązywania pąków kwiatowych, a fosfor wzmacnia system korzeniowy i odporność roślin na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Ciekawostką jest fakt, że te trzy pierwiastki muszą być zastosowane w jednym nawozie. Potas i fosfor są bowiem niezbędne do tego, by roślina przyswoiła azot. 

pielęgnacja rośłin doniczkowych.jpg
Fot. Canva/Ludlima Kapustinka

Tak rozpoznasz niedobór składników odżywczych

Objawy niedoboru azotu, potasu i fosforu są bardzo podobne u wszystkich roślin doniczkowych. Na początku zauważysz, że starsze liście stają się słabe, wiotkie, a następnie żółkną i usychają. Nowe liście natomiast nie rosną tak, jak powinny. Są o wiele mniejsze i często zniekształcone.

Roślina przestaje również kwitnąć, a kolor łodyg i liści nie ma już nic wspólnego z intensywną zielenią. Kwiaty doniczkowe wyglądają tak, jakby zaczęły chorować. Jest na to jednak prosty sposób - uwielbiana herbata.

Przygotuj domową odżywkę i wzmocnij rośliny

Herbata z pokrzywy jest bardzo popularna. Pijemy ją już nie tylko ze względu na właściwości prozdrowotne, ale i walory smakowe. Jest pyszna. Pokrzywa będzie również idealną odżywką do kwiatów doniczkowych. Zawiera azot, potas i fosfor, czyli to, czego kwiaty potrzebują.

Jak przyrządzić nawóz? Do litrowej, szklanej butelki włóż 4 torebki herbaty i zalej litrem wrzątku. Gdy napar osiągnie temperaturę pokojową, podlej wszystkie rośliny, jakie masz w domu. Zabieg stosuj raz na 2 tygodnie, a szybko zauważysz, że kwiaty odzyskują dawny wygląd. Są zdrowe, mają piękne liście i zaczynają kwitnąć.

herbata z pokrzywy.jpg
Fot. Canva.Jiri Hera

Zobacz także: