Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posiej je w czerwcu. To ostatni moment
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.06.2024 09:10

Posiej je w czerwcu. To ostatni moment

sianie warzyw
Fot. Canva/lucentius

Ryzyko wiosennych przymrozków już za nami, więc teraz najwyższy czas na wysiew roślin, które kochają ciepło i słońce. To ostatni dzwonek, by w sezonie móc cieszyć się aromatycznymi ziołami i dorodnymi warzywami prosto z ogródka.

W czerwcu na nowo zapełniamy grządki w warzywniku i korzystając z uroków słonecznej pogody, wsadzamy do nagrzanej gleby nasiona roślin ciepłolubnych. Jakie dokładnie gatunki wysiewamy właśnie teraz?

Czas na zmiany w warzywniku

Wiosna powoli się kończy, a wraz z nią mija czas posadzonych w marcu i kwietniu warzyw, takich jak rzodkiewka, szpinak czy sałata. Grządki nie powinny jednak leżeć odłogiem. Nie doprowadzajmy do ich zachwaszczenia i wykorzystajmy wolne miejsce na posianie ciepłolubnych ziół i warzyw.

Zanim jednak podejmiemy się nowych upraw w ogrodzie, warto dobrze spulchnić i odżywić glebę na grządkach. Przed wysiewem roślin ziemię możemy wzbogacić naturalnym nawozem, np. kompostem. Zadbajmy także o odpowiednie nawilżenie podłoża podczas upalnych dni.

Po przygotowaniu grządek możemy zabrać się do wysiewu. W czerwcu stawiamy na rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury i potrzebują przede wszystkim słońca i ciepła. To warzywa i zioła, które kochamy.

Te warzywa wysiej w czerwcu

Czerwiec to ostatni moment na wysiew późnych odmian niektórych warzyw, takich jak ogórki czy sałata oraz rukola. W tym miesiącu do gruntu powinny trafić również buraki cukrowe oraz kukurydza, a także fasolka szparagowa.

Słoneczne, czerwcowe dni to idealny czas na wysiew ciepłolubnych warzyw kapustnych. W naszym ogrodzie powinna wtedy znaleźć się kapusta biała, kalarepa oraz brukselka. W tym czasie możemy także uzupełnić nasz warzywnik o przepyszne brokuły, których uprawa wbrew pozorom może być łatwa i przyjemna.

Teraz wysiej zioła w ogrodzie

Czerwiec to także czas na wysiew ziół, które kochają słońce i ciepło. Właśnie teraz do naszych zielników powinny trafić rośliny o południowej proweniencji, takie jak bazylia oraz kolendra. Innym śródziemnomorskim ziołem, którego nie może zabraknąć w naszych ogródkach, jest mięta - niezastąpiony dodatek do letnich deserów i koktajli.

Ciepły początek lata to także doskonały czas na wysiew rodzimych ziół. Właśnie teraz w gruncie możemy umieścić nasiona koperku. Do zielnika może także trafić rzeżucha.

Jeśli więc zebraliśmy już warzywa wczesnowiosenne, warto pomyśleć o kolejnych plonach i rozpocząć nowe uprawy roślin, którym sprzyja długi dzień.

Zobacz także: