DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Posadź je przy pomidorach. Ochronią uprawy przed szkodnikami
Fot. Shutter/Mulevich, Canva/c12

Posadź je przy pomidorach. Ochronią uprawy przed szkodnikami

29 kwietnia 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Warzywa, aby zdrowo rosły i obficie obrodziły, potrzebują nie tylko słońca, wody i nawozu, ale także… dobrego towarzystwa. Każdy gatunek ma swoje preferencje w tym zakresie. Co lubią pomidory?

Dobrze dobrane sąsiedztwo na grządce warzywnej może korzystnie wpłynąć na ilość i jakość plonów. Pomidory szczególnie skorzystają na bliskości ziół. Które gatunki warto posadzić przy warzywniaku?

Te zioła ochronią pomidory

Zioła na dobre zagościły się w naszych ogrodach, na tarasach i balkonach. Pysznie smakują, są zdrowe, aromatycznie pachną i efektownie wyglądają. Okazuje się też, że wspomagają uprawę pomidorów, chroniąc je przed inwazją szkodników.

W tym celu warto posadzić w sąsiedztwie pomidorów bazylię. Jak się okazuje, pomidory i bazylia tworzą nie tylko nieodłączny duet w kuchni – to połączenie sprawdzi się w sałatce caprese czy w sosie do makaronu – ale to również dobrana para na grządce.

Bazylia działa jak naturalny środek przeciwko muchom i komarom, a także ćmom . Podobne działanie wykazuje również oregano oraz czosnek, który odstraszy przędziorki i kleszcze.

Pomidory
Fot. Canva Pro/simonidadjordjevic

Jak przyciągnąć pożyteczne owady?

Niektóre zioła działają odwrotnie do powyższych. Nie odstraszają, a przyciągają owady, które zamiast szkodzić roślinom mogą przysłużyć się naszej uprawie. W jaki sposób?

Po pierwsze poprzez wspomaganie zapylania. Do takich ziół należy przede wszystkim pięknie kwitnący tymianek, ale zapylacze przyciągnie również koperek czy pietruszka.

Po drugie owady pożyteczne z punktu widzenia uprawy pomidorów to takie, które żerują na naturalnych szkodnikach tych warzyw. Przykład? Kolendra przyciągnie owady żywiące się mszycami, a pietruszka zwabi muchówki zwane bzygami , które również gustują w szkodnikach.

Jak sadzić zioła?

Wiele gatunków wyżej wymienionych ziół nie tylko chroni i stymuluje pomidory do wzrostu, ale działa także korzystnie na smak i aromat tych warzyw. Musimy jednak przestrzegać kilku zasad dotyczących uprawy ziół.

Zioła sadzimy w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych, co nie tylko przyspieszy wzrost roślin, ale też sprawi, że ich liście będą niezwykle aromatyczne. Gleba powinna być spulchniona i żyzna.

Warto przy tym pamiętać, że większość wymienionych wyżej gatunków, jak choćby bazylia, źle znosi niskie temperatury, dlatego zaleca się przygotowanie rozsady w doniczkach , a dopiero po ustąpieniu przymrozków – czyli mniej więcej po 15 maja – sadzenie ziół do gruntu.

Pomidory
Fot. Canva Pro/Dmitri Smoljannikov

Zobacz także:

Sadzę koło borówek, owocują jak szalone. Sekret zdradziła mi babcia
Pojawiły się w lasach wcześniej, niż zwykle. Grzybiarze nie dowierzają
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy