Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posadź wokół ogrodzenia. Odstraszysz kuny
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.06.2024 17:11

Posadź wokół ogrodzenia. Odstraszysz kuny

Kuny w ogrodzie
Fot. Canva/Didierphoto

Kuny w ogrodzie to nic przyjemnego. Wiedzą o tym wszyscy właściciele samochodów. Przegryzione przewody zapłonowe z rana to coś, o czym „marzy” każdy z nas, czyż nie?

Chociaż gryzonie te na pierwszy rzut oka wyglądają dosyć uroczo i niewinnie, nie dajcie się zwieść. Zarówno w garażu, domu, czy ogrodzie, potrafią one siać prawdziwe spustoszenie.

Jak zwalczyć kuny w ogrodzie?

Kuny to ssaki z rodziny łasicowatych. Ich wygląd wypadkową łasicy i fretki. Ssaki te prowadzą nocny tryb życia. Tak jak większość ssaków bazują one na 5 zmysłach. Jeden z nich możemy wykorzystać w celu ich odstraszenia.

Mowa oczywiście o węchu. To właśnie na mi będziemy bazować, konstruując sposób na kuny w ogrodzie. Chociaż zwierzę to żywi się najczęściej owocami typu wiśnie, borówki i winogrona, nie pogardzi również gąsienicami i pędrakami.

Jednakże, jeśli spotka na działce roślinę o nazwie komarzyca, z pewnością ucieknie, gdzie pieprz rośnie. Przy okazji, roślina ta nie chroni jedynie przed kunami, ale również przed komarami.

Kuny w ogrodzie 2.jpg
Fot. Canva/David O'Brien, Getty Images

Zabezpiecz swój samochód

Ustaliliśmy już, że kuny w ogrodzie zagrażają nie tylko naszym roślinom, ale i samochodom. Te ostatnie możemy ochronić w banalnie łatwy sposób.

Wystarczy zawiesić pod maską (najlepiej stosunkowo blisko ziemi) kostkę do WC. Zapach tego detergentu nie powinien przedostać się do samochodu (na wszelki wypadek, wybierzcie zapach, który lubicie), a wspaniale odstraszy kuny od kabli.

Masz kuny w ogrodzie? Sięgnij po cytrusy

Aby kompleksowo ochronić nasz ogród, sięgnijmy po cytrusy i zioła. Kuny jak ognia unikają aromatu cytrusów, ale również lawendy i oregano. Nie przepadają również za rozmarynem.

Jeśli zatem jesteście miłośnikami przypraw, wiecie, co macie robić. Przy okazji lawenda doskonale odstrasza komary, a cytrusy (w szczególności aromat cytryny) doskonale sprawdzą się w walce z pająkami.

Jak widzicie, szukając sposobu na kuny w ogrodzie, możecie zafundować sobie ogród bez szkodników i insektów. Prawda, że proste?

Kuny w ogrodzie 3.jpg
Fot. Canva/Cloudtail_the_Snow_Leopard, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: