Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozłóż pod borówką. Zbierzesz mnóstwo owoców
Paulina Korzec
Paulina Korzec 18.06.2024 14:47

Rozłóż pod borówką. Zbierzesz mnóstwo owoców

Borówki
Fot. Canva/Piter1977

Borówki to prawdziwe bomby witaminowe, które w dodatku wspaniale smakują i pasują do wielu dań. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków samodzielnie uprawia te owoce w swoich ogrodach. Aby plony były obfite, warto zastosować kilka trików.

Nie wystarczy tylko przestrzegać wymagań glebowych, ale trzeba także zapewnić borówce dobre warunki i dostarczać niezbędnych substancji odżywczych. Ważna jest także jedna praktyka, o której warto pamiętać, aby móc cieszyć się dorodnymi owocami.

Czego potrzebuje borówka?

Wymagania borówki różnią się w zależności od odmiany, którą wybierzemy do ogrodu. Najlepiej zdecydować się na te, które wykazują wysoką odporność na rozwój chorób, a ich potrzeby pokrywają się z lokalnymi uwarunkowaniami środowiskowymi.

Każdy krzew borówki, aby obficie plonował, wymaga stałych dostaw substancji odżywczych, które zapewnimy poprzez nawożenie, np. naturalnym kompostem. Ważne jest dobre sąsiedztwo innych roślin, które przyciągną w pobliże borówki zapylacze. Nie zapominajmy także o przycinaniu naszych krzaczków.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe, to niezależnie od wybranej odmiany, borówki preferują bardzo kwaśny odczyn podłoża o pH mieszczącym się w granicach od 4 do 5,5. Do zakwaszenia ziemi pod borówką możemy użyć torfu, kwasku cytrynowego, octu, a nawet chleba na zakwasie.

Podlewanie borówki to podstawa

Kolejną rzeczą, którą borówka wprost kocha, jest wilgoć. Regularne, ale niezbyt obfite podlewanie to niezbędny element pielęgnacji tych krzewów owocowych, które źle rosną w przesuszonym podłożu.

Trzeba przy tym uważać, by nie dopuścić do przelania krzaczków. Nadmiar wody skutkuje zagniwaniem korzeni, dlatego gleba pod borówką powinna być lekka i przepuszczalna, co zapewni sprawny transport wody i składników odżywczych.

Rozłóż pod krzaczkami, a zbierzesz mnóstwo borówek

Istnieje jedna prosta metoda, dzięki której połączymy ze sobą dwie najważniejsze kwestie w uprawie borówki, a więc zakwaszenie i nawodnienie podłoża. Chodzi tu o ściółkowanie, czyli pokrycie powierzchni grządki warstwą materii roślinnej.

Okrywanie ziemi zapobiega wyparowywaniu wody, dzięki czemu podłoże pozostaje wilgotne nawet w upalne dni. Ściółka chroni także rośliny podczas przymrozków.

Do ściółkowania można wykorzystać różne materiały organiczne, takie jak zrębki, słoma, a nawet skoszona trawa. W przypadku borówki warto jednak skorzystać z kory sosnowej, która dodatkowo zakwasi podłoże. Dzięki temu krzewy będą zdrowo rosły i dadzą dorodne owoce.

Zobacz także: