DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Rozłóż pod borówką. Zbierzesz mnóstwo owoców
Fot. Canva/Piter1977

Rozłóż pod borówką. Zbierzesz mnóstwo owoców

18 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Borówki to prawdziwe bomby witaminowe, które w dodatku wspaniale smakują i pasują do wielu dań. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków samodzielnie uprawia te owoce w swoich ogrodach. Aby plony były obfite, warto zastosować kilka trików.

Nie wystarczy tylko przestrzegać wymagań glebowych, ale trzeba także zapewnić borówce dobre warunki i dostarczać niezbędnych substancji odżywczych. Ważna jest także jedna praktyka, o której warto pamiętać, aby móc cieszyć się dorodnymi owocami.

Czego potrzebuje borówka?

Wymagania borówki różnią się w zależności od odmiany, którą wybierzemy do ogrodu. Najlepiej zdecydować się na te, które wykazują wysoką odporność na rozwój chorób , a ich potrzeby pokrywają się z lokalnymi uwarunkowaniami środowiskowymi.

Każdy krzew borówki, aby obficie plonował, wymaga stałych dostaw substancji odżywczych, które zapewnimy poprzez nawożenie, np. naturalnym kompostem . Ważne jest dobre sąsiedztwo innych roślin, które przyciągną w pobliże borówki zapylacze. Nie zapominajmy także o przycinaniu naszych krzaczków.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe, to niezależnie od wybranej odmiany, borówki preferują bardzo kwaśny odczyn podłoża o pH mieszczącym się w granicach od 4 do 5,5. Do zakwaszenia ziemi pod borówką możemy użyć torfu, kwasku cytrynowego, octu, a nawet chleba na zakwasie.

Podlewanie borówki to podstawa

Kolejną rzeczą, którą borówka wprost kocha, jest wilgoć. Regularne, ale niezbyt obfite podlewanie to niezbędny element pielęgnacji tych krzewów owocowych , które źle rosną w przesuszonym podłożu.

Trzeba przy tym uważać, by nie dopuścić do przelania krzaczków. Nadmiar wody skutkuje zagniwaniem korzeni, dlatego gleba pod borówką powinna być lekka i przepuszczalna , co zapewni sprawny transport wody i składników odżywczych.

Rozłóż pod krzaczkami, a zbierzesz mnóstwo borówek

Istnieje jedna prosta metoda , dzięki której połączymy ze sobą dwie najważniejsze kwestie w uprawie borówki, a więc zakwaszenie i nawodnienie podłoża. Chodzi tu o ściółkowanie, czyli pokrycie powierzchni grządki warstwą materii roślinnej.

Okrywanie ziemi zapobiega wyparowywaniu wody , dzięki czemu podłoże pozostaje wilgotne nawet w upalne dni. Ściółka chroni także rośliny podczas przymrozków.

Do ściółkowania można wykorzystać różne materiały organiczne, takie jak zrębki, słoma, a nawet skoszona trawa. W przypadku borówki warto jednak skorzystać z kory sosnowej, która dodatkowo zakwasi podłoże. Dzięki temu krzewy będą zdrowo rosły i dadzą dorodne owoce .

Zobacz także:

Podlewaj ogórki, pomidora i paprykę. Plony będą nie z tej ziemi
Trik na kwitnące ogórki. Działa ekspresowo
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy