Rozpuść w wodzie i podlej fasolkę. Tak moja babcia zwiększa zbiory
W naszych ogrodach właśnie dojrzewają ukochane letnie warzywa Polaków - pomidory, ogórki i cukinie. W tym okresie intensywnie rośnie także inne, niezwykle popularne i uwielbiane warzywo, jakim jest fasolka szparagowa.
Jej uprawa nie należy do skomplikowanych, a zbiory mogą być bardzo obfite. Szczególnie jeśli zastosujemy odżywkę, dzięki której pędy fasoli pokryją się strąkami. Prezentujemy prosty przepis na domowy nawóz do fasolki szparagowej.
Fasolka szparagowa niezastąpiona w ogrodzie
Fasolka szparagowa jest zdrowa i pyszna, ale do jej zalet należy też łatwa uprawa. Warzywa obficie plonują i szybko wschodzą. Po zasianiu w czerwcu zbiory są możliwe już w sierpniu. Dłuższy okres zbiorów zapewnimy sobie, wysiewając fasolę stopniowo, co kilka dni . Trzeba też zapewnić jej odpowiednie warunki.
Fasola jest zdecydowanie ciepłolubna, więc do gruntu powinna trafić najwcześniej w drugiej połowie maja. Siejemy ją w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być żyzna i wilgotna.
Jeśli chodzi o pielęgnację fasolki, to ważne jest jej regularne podlewanie. W czasie uprawy trzeba tez zastosować podpory, by pędy mogły się piąć , co zapobiegnie gniciu fasoli. Ważne jest także nawożenie roślin.
Przepis na odżywkę do fasolki szparagowej
Szybki wzrost fasolki szparagowej wiąże się z potrzebą dostarczenia jej niezbędnych składników pokarmowych. Żyzna gleba może nie wystarczyć, dlatego warto zastosować skuteczną i prostą odżywkę domową do fasolki szparagowej.
Doskonale sprawdzi się tu cukier, który dostarczy roślinom węglowodanów i doda im energii do rozrastania się oraz obfitego owocowania. Łyżkę białego cukru wystarczy rozpuścić w 0,5 l wody w temperaturze pokojowej . Gotowym roztworem podlewamy każdą roślinkę.
Tak wzmocnisz i odżywisz fasolkę szparagową
Przedstawiamy jeszcze inne sposoby na skuteczne nawożenie fasolki szparagowej przy pomocy domowych środków. Doskonale sprawdzą się tu… odpady z kuchni, które zwykle lądują w koszu na śmieci. Chodzi tu o skorupki jaj oraz skórkę obraną z banana, które są cennym źródłem wapnia i potasu.
Skorupki wystarczy pokruszyć, a skórkę od banana rozdrobnić i wysuszyć, a następnie przygotowanymi drobinkami posypać podłoże wokół fasolki. Skorupki i obierki możemy także zalać wodą i odstawić, a po czasie przecedzić płyn i podlewać nim rośliny.
Do podlewania fasolki, podobnie jak innych warzyw, takich jak pomidory czy ogórki, możemy także wykorzystać nawóz z drożdży, które dostarczą roślinom witamin, fosforu, potasu i innych mikroelementów.
Zobacz także:
- Polacy kochali działki ROD, ale nie na długo. Na rynku jest przełom, nikt się nie spodziewał
- Zapomnij o podlewaniu petunii drożdżami. Inny kuchenny produkt może być sto razy lepszy
- Te młode liście mają w sobie niezrównaną moc. Korzystam i zbieram właśnie teraz