Rozsyp, gdy pojawi się stonka. Szkodnik nie ma żadnych szans
Uprawa warzyw we własnym ogródku to niewątpliwie ogromna satysfakcja, ale też sporo pracy i rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się podczas rozwoju roślin. Często mamy do czynienia z ich chorobami lub drobnymi błędami w pielęgnacji, ale prawdziwym utrapieniem są szkodniki.
Coraz częściej w przydomowych ogródkach decydujemy się na ekologiczną uprawę ziemniaków. Tym najpopularniejszym polskim warzywom zagraża jednak uciążliwy szkodnik, czyli stonka. Można ją łatwo zwalczyć. Możesz przygotować 2 opryski. Gorąco polecamy jednak ostatni sposób. Wystarczy, że rozsypiesz na grządkach, a stonki nie będzie.
Stonka zagraża uprawie ziemniaków
Ekologiczne, młode ziemniaki to nie lada przysmak. Niezbyt skomplikowana pielęgnacja tych warzyw oraz ich wysoka odporność na niskie temperatury sprawia, że ich uprawa cieszy się coraz większą popularnością. Niestety, chcąc cieszyć się własnymi młodymi kartoflami, musimy liczyć się z atakiem stonki.
Te drobne owady żerują na ziemniakach, doprowadzając do ogromnego ubytku liści, osłabienia sadzonek oraz ich obumierania. Trzeba więc działać szybko, by ograniczyć populację uciążliwego szkodnika.
W ramach działań profilaktycznych należy zadbać o prawidłowe zmianowanie upraw i użyźnianie gleby. Kiedy jednak już zauważymy stonkę ziemniaczaną, warto przygotować skuteczny oprysk na szkodniki.
Opryski na stonkę ziemniaczaną
Do przygotowania domowego oprysku na stonkę nie musimy używać chemii, wystarczą naturalne środki. Doskonale sprawdzi się tu gnojówka z pokrzywy, którą w ogrodach często wykorzystujemy jako ekologiczny nawóz.
Kilogram rozdrobnionych młodych pędów pokrzywy zalewamy dziesięcioma litrami wody i odstawiamy na kilka dni. Sfermentowany płyn odcedzamy i rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1 do 10. Przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy rośliny.
Skutecznie na stonki zadziała także wyciąg z wrotyczu. Wystarczy tylko 30 dg rośliny, którą zalejemy 10 l wody i odstawimy na dobę, a następnie gotowy roztwór rozcieńczymy dwoma częściami wody i opryskamy ziemniaki.
Mączka bazaltowa na stonkę. Nie ma lepszej metody
Ogromną skuteczność w zwalczaniu stonki ziemniaczanej wykazuje mączka bazaltowa . Jest to sproszkowany bazalt zawierający cenną dla roślin krzemionkę i wiele innych składników pokarmowych.
Mączka bazaltowa nie tylko użyźnia glebę i stymuluje rozwój roślin, ale przede wszystkim pomaga zwalczać choroby i szkodniki , w tym ślimaki, mszyce oraz stonkę. Cząsteczki pyłu zapychają kanaliki powietrzne tych insektów, szybko doprowadzając do redukcji ich populacji.
Mączkę bazaltową rozpylamy bezpośrednio na rośliny . Wystarczy już kilogram mączki na jeden ar upraw, przy czym trzeba zwrócić uwagę na pogodę - uważajmy na deszcz, który mógłby zmyć mączkę z roślin oraz na wiatr. Najlepiej proszek aplikować rano, na zroszone rośliny.
Zobacz także:
- Ekspert radzi, jak zwiększyć plonowanie ogórków
- Podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń
- Jeden błąd może zniszczyć wszystkie pomidory. Upraw nie będzie