Rozwieś w woreczku. Tak pozbędziesz się moli
Mole ubraniowe to prawdziwe utrapienie w domu i powód do zmartwień dla wielu gospodyń domowych, które zastanawiają się, jak skutecznie zwalczyć te uciążliwe szkodniki.
Jak się okazuje, aby pozbyć się moli, nie musimy sięgać po drogie i niekoniecznie naturalne środki chemiczne. Jeśli zależy nam na tańszym i bardziej ekologicznym sposobie zwalczenia tych szkodników, to warto sięgnąć po kilka składników z… kuchni.
Szkodliwe mole w naszych domach
Mole ubraniowe to często spotykane szkodniki w naszych domach. W rzeczywistości te owady należą do rodziny motyli nocnych, a ich prawdziwa nazwa to mól włosienniczek. To niewielkie insekty o jasnej barwie i długości ok. 1 centymetra.
Dorosłe mole żyją krótko, bo zaledwie miesiąc, nie odżywiając się w ciągu tego czasu. Są one zatem nieszkodliwe, w przeciwieństwie do osobników w stadium larwalnym, które żyją nawet 24 miesiące, w tym czasie czyniąc w naszych szafach i domach ogromne szkody.
Larwy moli żywią się głównie naturalnymi włóknami, futrem i piórami. Szczególnie “gustują” w bawełnie oraz w wełnie moherowej. Żerują na ubraniach, wygryzając w nich dziury i doszczętnie niszcząc garderobę.
Jak pozbyć się moli?
Podstawą zarówno walki, jak i profilaktyki przeciwko molom, jest dokładne sprzątanie i wietrzenie w szafach, a także pranie odzieży . Szkodniki te wyjątkowo lubią bowiem ubrania, na których pozostają ślady pożywienia i potu ludzkiego.
Przechowywanie brudnych ubrań działa jak magnes na mole, które do naszych domów przedostają się na różne sposoby - np. przez otwarte okno czy klatkę schodową.
Jeśli już stwierdzimy obecność szkodnika w naszej garderobie, trzeba działać szybko, zanim poczyni on poważne szkody. W walce z tym owadem wykorzystajmy jego dużą wrażliwość na zapachy.
Co odstrasza mole?
Mole znikną, gdy poczują bardzo intensywne zapachy. Szczególnie nie przepadają za aromatem cytrusów, ziół i przypraw. Wystarczy zgnieść kilka suszonych liści laurowych, dodać do tego miętę, tymianek i lawendę , a następnie porcje takiej mieszanki ziołowej przesypać do materiałowych woreczków, które umieścimy w szafie.
Możemy także użyć zapachowych mydełek w kostce lub wacików nasączonych olejkami eterycznymi , np. o zapachu eukaliptusów, drzewa cedrowego lub goździków.
Inny, nieco bardziej nietypowy sposób wykorzystujący niechęć moli do zapachów to rozłożenie w szafie świeżo zadrukowanej kartki papieru lub nowej gazety . Farba drukarska pachnie bardzo intensywnie i skutecznie odstrasza szkodniki .
Zobacz także:
- Sto razy lepsze niż folia aluminiowa na gołębie. Ptaki uciekną w popłochu
- Sama robi lampy z egzotycznego warzywa. Idealnie pasują w każdym wnętrzu
- Nigdy nie myj podłóg taką wodą. Szybko sobie podziękujesz