DomekIOgrodek.pl Aktualności Tak ochronisz działkę przed włamaniem. Trzymaj się kilku zasad
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Tak ochronisz działkę przed włamaniem. Trzymaj się kilku zasad

20 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Okres wiosenno-letni sprzyja pracom w ogrodzie. Często spędzamy wtedy czas na terenie ogródków działkowych, czy to uprawiając rośliny, czy po prostu relaksując się. Błogie chwile na łonie natury sprawiają jednak, że tracimy czujność, z czego skrzętnie korzystają złodzieje.

Doniesień o kradzieżach na działkach ROD pojawia się coraz więcej. Dotyczy to różnych miejsc w Polsce. Chwila nieuwagi wystarczy, by stracić swój dobytek. Policja alarmuje, na co zwrócić uwagę i jak się chronić.

Policja ostrzega przed kradzieżami na działkach

Ciepłe dni w czerwcu sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. W związku z częstszą obecnością w ogródkach działkowych, trafia tam również wiele cennych, należących do nas rzeczy, które mogą stanowić łakomy kąsek dla złodziei , a tych niestety nie brakuje, o czym informują zarówno zarządy ROD, jak i komendy policji.

Sprawie przyjrzała się bliżej Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, której funkcjonariusze zwrócili uwagę na wzmożoną aktywność złodziei dokonujących włamań i kradzieży na działkach ROD. Podzielili się także skutecznymi sposobami na zabezpieczenie swojego mienia.

Podstawą jest oczywiście zachowanie ostrożności, jednak warto również rozważyć ubezpieczenie altany działkowej. Na co dzień natomiast przestrzegajmy kilku zasad, dzięki którym zapobiegniemy atakom ze strony włamywaczy i złodziei.

Oznacz swój dobytek

Na działkach często przechowujemy rzeczy o sporej wartości. Chodzi tu zarówno o sprzęt ogrodniczy, np. kosiarki, jak i o urządzenia RTV i AGD, a także rzeczy osobiste, zwłaszcza portfele z dokumentami. Tego typu przedmiotów nigdy nie zostawiajmy niezabezpieczonych.

Zawsze należy dokładnie zamykać furtkę i drzwi do altany, nie pozostawiając klucza w dostępnym miejscu, np. pod wycieraczką. Zadbajmy o dobry zamek w drzwiach i pamiętajmy także o zamykaniu okien .

Wszystkie sprzęty o większej wartości, np. telewizory czy rowery warto spisać, notując modele, marki i numery fabryczne urządzeń. Dobrą praktyką jest także oznaczenie przedmiotów, np. swoimi inicjałami. Dzięki temu w razie czego łatwo rozpoznamy swój dobytek i będziemy dysponowali niezbitym dowodem, że jest to nasza własność.

Czujność, uważność i współpraca

Jeśli chcemy ustrzec się przed aktywnością złodziei, musimy być czujni. Pamiętajmy o zamykaniu nie tylko swojej altany, ale także furtki wejściowej do ogródków działkowych. Nie wpuszczajmy na teren ROD obcych i zwracajmy uwagę, czy nie “kręcą” się tam podejrzane osoby.

Dziwne zachowania, obserwowanie działek przez obce osoby czy wynoszenie z nich rzeczy - wszystko to powinno wzbudzić naszą czujność. Tu też niezbędna jest współpraca z sąsiadami. Pamiętajmy, że dzisiaj obrabowana może zostać czyjaś działka , ale jutro to my możemy stać się ofiarami złodzieja.

Chcąc zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo , nieodzowna jest także współpraca z policją . Wszelkie próby włamania czy kradzieże należy niezwłocznie zgłaszać , pozostawiając miejsce zdarzenia nienaruszone, by nie zatrzeć ewentualnych śladów.

Zobacz także:

Ogrodnicy kupują sodę kartonami. Jest bezcenna w ogrodzie
Nie wyrzucaj liści pomidorów po oberwaniu. Wykorzystasz je w ogrodzie
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy