Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Włóż zapałki do wody. Wielu ogrodników tak robi
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.02.2024 08:08

Włóż zapałki do wody. Wielu ogrodników tak robi

odżywka do roślin
YouTube / NATURALNE ZDROWIE

Wiele niepozornych przedmiotów może okazać się nieocenionych w ogrodzie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile dobroci mogą dać rzeczy codziennego użytku. Tak jest między innymi ze zwykłymi zapałkami.

Ogrodnicy chętnie wykorzystują je do przygotowania odżywki do roślin. Jak ją przygotować i co takiego mają w sobie zapałki?

Jak zrobić odżywkę do roślin z zapałek?

Zapałki mogą nam posłużyć nie tylko do zapalania świeczek. Są cenniejsze, niż może nam się wydawać. Nie chodzi o drewniany patyczek, a główkę, która zawiera cenne dla roślin składniki odżywcze.

Główka zapałki zawiera fosfor i siarkę. Za odżywkę z ich dodatkiem rośliny nam podziękują, dlatego też ogrodnicy wykorzystują je w ogrodzie. Dzięki niej wyrastają dorodne warzywa, a obiad, do którego dodamy wyhodowane przez nas, “swojskie” warzywa smakuje lepiej. Siarka i fosfor wzmacniają system korzeniowy, ale to nie wszystko.

Podlewanie roślin odżywką przygotowaną z zapałek sprawi, że działa dobrze przeciwko szkodnikom. Jak przygotować odżywkę z zapałek? To naprawdę proste. Będzie potrzebna nam woda i oczywiście zapałki.

odżywka do roślin
YouTube / NATURALNE ZDROWIE

Jak zrobić odżywkę z zapałek?

Do naczynia wlewamy 2 litry wody. Następnie możemy sięgnąć po zapałki. Wystarczy kilka sztuk, nie musimy do wody wrzucać od razu całej paczki. Zapałki umieszczamy w wodzie i czekamy, aż główki się rozpuszczą.

W zależności od tego, jaki kolor mają nasze zapałki, taką barwę przybierze woda. Główki zapałek rozpuszczą się i tak przygotowaną odżywką możemy podlać rośliny. Sprawdzi się w ogrodzie, ale możemy zapałki wykorzystać do odżywienia roślin doniczkowych.

Wykorzystaj zapałki jako nawóz do roślin doniczkowych

Główki zapałek przydadzą się też w domu. Kwiaty doniczkowe możemy podlewać odżywką lub wykorzystać zapałki w jeszcze prostszy sposób. Wystarczy wbić je w ziemie główkami do dołu.

Zapałki zostawiamy w doniczce na kilka dni. Po tym czasie możemy patyczki wyjąć z ziemi. Kolorowe końcówki zapałek rozpuszczą, się uwalniając cenne dla roślin składniki odżywcze prosto do gleby.

odżywka do roślin
YouTube / NATURALNE ZDROWIE

Zdjęcia pochodzą z kanału „NATURALNE ZDROWIE” na YouTube.

Zobacz także: