Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mszyce tego nie znoszą. Szybko znikają
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.06.2024 13:00

Mszyce tego nie znoszą. Szybko znikają

Mszyce
Fot. Canva Pro/maksim-yakovlev

Żerowanie szkodników na roślinach spędza sen z powiek ogrodnikom, którzy szukają skutecznych sposobów na uratowanie swoich upraw. Do jednych z najbardziej uciążliwych insektów należą mszyce, które niestety często pojawiają się w naszych ogródkach.

Te drobne, niepozorne owady są w stanie zniweczyć cały trud i ciężką pracę włożoną w uzyskanie obfitych plonów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby zwalczania uciążliwych szkodników bez użycia chemii.

Mszyce, czyli wielki problem w ogrodzie

Mszyce są dość niepozorne - mierzą zwykle nie więcej niż 2-3 mm i występują w różnych kolorach, również jasnozielonym, przez co często trudno je dojrzeć. Potrafią jednak przypuścić zmasowany atak na rośliny w ogrodzie, wysysając z nich sok i doprowadzając do ich obumierania.

Żerują przy tym zarówno na warzywach (w tym m.in. na pomidorach, ogórkach, papryce, sałacie i kapuście), jak i na drzewach owocowych, krzewach ozdobnych i kwiatach - również tych balkonowych oraz doniczkowych.

Mszyce szybko się namnażają i rozprzestrzeniają na kolejne rośliny, przenosi je także wiatr i zwierzęta. Jeśli zauważymy obecność tych szkodników w ogrodzie, trzeba od razu zastosować sprawdzone metody ich zwalczania.

Tak przeciwstawisz się atakowi mszyc

W pierwszej kolejności warto powziąć kroki, dzięki którym zapobiegniemy atakom mszyc i ograniczymy ich populację. Posadźmy w ogrodzie - zwłaszcza w okolicy grządek uprawnych - lawendę, miętę oraz piołun. Ich intensywny zapach odstrasza te szkodniki. Sprowadźmy także do ogrodu biedronki, czyli naturalnych wrogów mszyc. Pozbądźmy się mrówek - te wspierają mszyce.

Chcąc zwalczyć te owady, możemy spróbować metody mechanicznej, polegającej na ręcznym usuwaniu mszyc z roślin. W przypadku plagi tych insektów lepiej jednak zastosować naturalne opryski, które przygotujemy z pospolitych roślin i domowych środków.

Ekologiczne środki na mszyce

Uprawiając ogródek, zależy nam przede wszystkim na zdrowych roślinach, dlatego wystrzegamy się chemii. Istnieją na szczęście naturalne i w pełni ekologiczne sposoby zwalczania mszyc, bezpieczne dla roślin, zwierząt i ludzi.

Przeciwko mszycom świetnie działają preparaty z dodatkiem czosnku i cebuli. 4 ząbki czosnku miażdżymy, zalewamy 1 l letniej wody i odstawiamy, a następnie przecedzamy i dokładnie opryskujemy rośliny. Do oprysków możemy też wykorzystać wywar przyrządzony z cebuli. 75 g warzyw zalewamy 10 l wody i gotujemy przez pół godziny, następnie studzimy i rozpylamy.

Innym naturalnym środkiem na mszyce jest gnojówka z pokrzyw. Kilogram rozdrobnionych młodych pędów pokrzywy zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni do fermentacji. Gotowy roztwór rozcieńczamy w proporcji 1 do 10 z wodą i opryskujemy rośliny oraz stosujemy do podlewania jako nawóz.

Domowe sposoby zwalczania mszyc

Do walki z mszycami możemy wykorzystać także domowe środki, które każdy ma pod ręką. Świetnie działa zwykłe szare mydło potasowe, z którego sporządzimy oprysk, zachowując proporcje kostka mydła na 5 l wody (najlepiej ciepłej, by mydło dobrze się rozpuściło).

Na mszyce możemy też zastosować ocet, rozcieńczając go z wodą w proporcjach 1 do 10. Kolejny środek to soda oczyszczona - wystarczy łyżeczka proszku na dwie szklanki wody.

Powyższe środki możemy także łączyć, by wzmocnić skuteczność oprysków. Przykładowo do roztworu z octem możemy dodać odrobinę szarego mydła. Dzięki temu pozbędziemy się mszyc na dobre.

Zobacz także: