Nie myj owoców samą wodą. Tak pozbędziesz się wosku i pestycydów
Wszyscy wiemy, że owoce i warzywa w sklepach wcześniej pryskane są pestycydami. Często dodatkowo zabezpieczane są woskiem. Mało kto jednak ma świadomość, jakie skutki niesie za sobą spożywanie tych środków w nadmiarze.
Woda z kranu to za mało. Jak myć owoce i warzywa, by pozbyć się szkodliwej i rakotwórczej chemii? To prostsze, niż myślisz.
Dlaczego pryska się warzywa i owoce?
Pestycydy służą do ochrony upraw. Wyróżnia się trzy grupy oprysków. Fungicydy chronią uprawy przed pleśnią i grzybami. Herbicydy eliminują chwasty, a insektycydy stanowią ochronę przed szkodnikami. Wosk natomiast stosowany jest do ograniczenia dopływu tlenu do zerwanych już owoców i warzyw . W ten sposób przedłuża się ich okres przydatności do spożycia.
Pestycydy i wosk jednak środki chemiczne, które w nadmiarze mogą nam poważnie zaszkodzić. Powodują bowiem nie tylko silne reakcje alergiczne, czy problemy żołądkowe. Nadmiar tych środków wpływa negatywnie na całą gospodarkę hormonalną, a nawet przyczynia się do powstania białaczki i nowotworów złośliwych.
To właśnie z tego względu truskawki , jabłka i inne owoce, czy warzywa kupione w sklepie należy bezwzględnie myć i to nie samą wodą. Na szczęście szkodliwej chemii pozbędziemy się w zaledwie 15 minut. Pomocna będzie soda oczyszczona.
Jak myć owoce? Wykorzystaj sodę oczyszczoną
Do mycia owoców i warzyw doskonale sprawdzi się soda oczyszczona . Proporcje są następujące: na litr wody wsyp dużą łyżkę produktu. Wymieszaj dokładnie i w takim roztworze mocz owoce przez 15 minut.
Po tym czasie opłucz je pod bieżącą wodą i gotowe. Soda usunie wszystkie toksyny i możesz już bez obaw cieszyć się ich smakiem.
Soda oczyszczona do zadań specjalnych
Sodę warto mieć w domu. Przyda się nie tylko do mycia owoców i warzyw. Pomoże ci utrzymać porządek w domu, a także sprawdzi się do prania . Gęstą pastą powstałą z produktu i wody szybko doczyścisz brudne fugi oraz armaturę łazienkową.
Szklanka sody i wrzątek pomoże udrożnić rury. Jeśli rozsypiesz produkt na dywan i odkurzysz go po 15 minutach, odświeżysz go. Soda to neutralizator zapachów, a do tego jest w pełni bezpieczna dla tkanin.
To właśnie z tego względu warto dodać ją do prania ręczników . Nie dość, że ma działanie czyszczące, antybakteryjne i grzybobójcze, to jeszcze spulchni włókna. Ręczniki po praniu będą puszyste i miękkie, jak tyle co przyniesione ze sklepu.
Zobacz także:
- Nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Zyskasz wiele, aż żal je marnować
- Cebula cukrowa urośnie szybciej do rozmiaru 70 cm. Tego potrzebuje
- W kwietniu dobrze podlać tym maliny. Będą owocowały jak szalone