Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wyrzucaj skorupek jajek. Te rośliny je uwielbiają
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.02.2024 14:27

Nie wyrzucaj skorupek jajek. Te rośliny je uwielbiają

nawóz ze skorupek jajek
YouTube/ogród na co dzień

Jajka są źródłem witamin i minerałów. Idealnie komponują się na śniadanie i warto je jeść. Poza ich wnętrzem wartościowe są również skorupki, które możemy wykorzystać do zrobienia nawozu.

W skorupkach jajek znajdziemy przede wszystkim wapń, który jest ważnym składnikiem dla wielu roślin. Sprawdź, jak wykorzystać skorupki do nawożenia roślin w ogrodzie.

Skorupki jajek są cenniejsze, niż myślisz

Skorupki jajek mogą wzbogacić glebę w naszym ogrodzie. Zawierają sporo składników odżywczych, które doskonale wpłyną na różne rodzaje roślin w ogrodzie. Właśnie dlatego nie wyrzucaj ich do kosza.

Przede wszystkim w skorupki jajek są najlepszym źródłem naturalnego wapnia. Jednak to nie wszystko, ponieważ znajdziemy w nich również potas, fosfor, magnez, cynk oraz żelazo. Stosując nawóz ze skorupek, wzmocnimy rośliny i wpłyniemy na ich plonowanie.

Nawóz ze skorupek może też ochronić rośliny przed chorobami oraz gniciem. Dlatego warto go przygotować i stosować w ogrodzie. Podpowiemy, jak nawozić rośliny skorupkami jajek.

nawóz ze skorupek jajek
Canva / Klaus Nielsen, Pexels

Jak zrobić nawóz ze skorupek jajek?

Nawóz ze skorupek jajek możemy zrobić na dwa sposoby. Prostym rozwiązaniem jest pokruszenie wysuszonych skorupek i zmieszanie ich z ziemią. Taką metodę możemy stosować również w przypadku roślin doniczkowych.

Inną opcją będzie płynny nawóz. W tym przypadku skorupki wkładamy do słoika i zlewamy wrzątkiem. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na tydzień w chłodne i ciemne miejsce.

Nawóz po tygodniu będzie gotowy. Teraz wystarczy przecedzić płyn i wykorzystać go do podlewania. Jakie rośliny szczególnie podziękują nam za nawóz ze skorupek jajek? Jest ich więcej, niż myślisz.

Te rośliny pokochają nawóz ze skorupek

Nawóz ze skorupek jajek możemy wykorzystać w domu i w ogrodzie. Rośliny doniczkowe, które kochają mieszankę ze skorupek to przede wszystkim paproć, hoja oraz zielistka. Podziękują nam za niego również krzewy i drzewka owocowe.

Po nawozie ze skorupek obficie będą owocować grusze, jabłonie, brzoskwinie i winogrona. Warto go wykorzystać również do nawożenia pomidorów, papryki, ogórków, fasoli, cukinii oraz roślin kapustnych. 

nawóz ze skorupek jajek
Canva / GDragan, Getty Images

Zdjęcie główne pochodzi z kanału „ogród na co dzień” na YouTube.

Zobacz także: