DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń
Fot. YouTube/Gary Pilarchik (The Rusted Garden)

Podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń

6 czerwca 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Rzodkiewka nie jest wymagającym warzywem, jednak ze względu na szybki wzrost potrzebuje nieco więcej uwagi. Wystarczy jeden błąd, a zamiast pysznego korzenia będą wyłącznie duże liście.

Dlaczego rzodkiewka jest mała, zdrewniała i bez smaku? Co zrobić, by warzywo było duże? Poznaj podstawy każdego ogrodnika. Dzięki nim rzodkiewka zawsze rośnie w korzeń.

Dlaczego rzodkiewka nie rośnie? Podstawowe błędy

Podstawowym błędem, przez który rzodkiewka nigdy nie będzie duża jest termin siewu. Najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia, kiedy temperatury nie przekraczają jeszcze 20 stopni C. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja wytwarzaniu korzenia, a co za tym idzie, rzodkiewka będzie miała wyłącznie duże liście.

Jeśli więc nie posiałeś jeszcze rzodkiewki, zrób to dopiero na przełomie sierpnia i września, kiedy dzień staje się krótszy i słońce słabiej operuje. Sianie rzodkiewki w czerwcu lub lipcu po prostu nie ma sensu. Warzywa nigdy nie osiągną pożądanego rozmiaru.

Kolejnym błędem jest zły wybór miejsca w ogrodzie pod siew, a także samej gleby. Rzodkiewka nie pójdzie w korzeń, jeśli będzie miała zbyt słoneczne stanowisko. Nie urośnie, gdy posiejesz ją do gleby zbitej, gliniastej lub piaszczystej.

Rzodkiewka jest również wrażliwa na za dużą dawkę nawozu. Najlepiej więc przygotować pod nią miejsce już jesienią, a ziemię zasilić obornikiem. Alternatywnie można wczesną wiosną rozłożyć kompost. Inne nawożenie nie jest potrzebne.

rzodkiewka.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Co zrobić, by rzodkiewka szła w korzeń?

Najważniejszym zabiegiem jest regularne podlewanie. Rzodkiewka bardzo źle znosi nawet krótkotrwałą suszę. Dzieje się tak, ponieważ warzywo szybko rośnie i ma płytki system korzeniowy. Potrzebuje więc sporej ilości wody.

Jeśli nie będziesz podlewać warzywa regularnie i nie zadbasz o odpowiednie nawodnienie gleby, rzodkiewka będzie mała, zdrewniała i bez smaku. Pamiętaj jednak, że przelewanie rzodkiewki grozi jej zgniciem.

Przy częstym podlewaniu kluczowe jest również regularne spulchnianie gleby. Na początku ziemię wystarczy spulchniać na głębokość 3 cm. Później, gdy rzodkiewka urośnie, spulchniamy glebę do 6 cm.

Nie zapomnij o przerywaniu siewek

Ostatnią rzeczą, o której powinieneś pamiętać przy uprawie rzodkiewki jest przerywanie siewek. Zabieg polega na usuwaniu najsłabszych roślin, czyli takich, które wykształciły jedynie jeden lub dwa liście właściwe.

W ten sposób ułatwiamy rzodkiewce wzrost. Warzywa będą duże, gdy odstępy między nimi będą wynosić około 4-5 cm. Wtedy rzodkiewka nie będzie konkurować z sobą o dostęp do światła, wody i substancji odżywczych.

rzodkiewka.jpg
Fot. Canva/ArtStudio Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Gary Pilarchik (The Rusted Garden)” na YouTube

Zobacz także:

Czy podczas burzy należy wyjmować wtyczki z gniazdka? Wyjaśniamy
Jak odstraszyć ślimaki z ogrodu?
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy